GüncelManşet

İşkence ile mücadele açıklaması Şebnem Korur’a adandı

H.Merkezi: İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amaçlı katıldıkları nöbetçi genel yayın yönetmenliği kampanyası sonrası tutuklanan TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, gazeteci-yazar Ahmet Nesin ve gazeteci Erol Önder için Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklaması, uzun yıllardır işkenceye karşı mücadele eden tutuklu Şebnem Korur Fincancı’ya adandı.

İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” yazılı pankart’ın açıldığı eylemde, basın metnini İnsan Hakları Derneği Yönetim Kurulu üyesi Derya Gazioğlu okudu. 26 Haziran işkenceyle mücadele ve işkence görenlerle dayanışma gününe Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklu bulunduğu bir ortamda girdiklerini belirten Gazioğlu, “İşkencenin görünür kılınmasında bu kadar büyük bir emeğin sahibi olan Fincancı, dayanışma ruhuyla yaptığı bir günlük yayın yönetmenliği nedeniyle tutuklandı. Ama biz biliyoruz ki, Cizre raporu başta olmak üzere çatışmalı ortamlarda var olduğu için, ses olduğu için şimdi Bakırköy Cezaevi’nde.” dedi. İnsan hakları savunucuları olarak baskı, işkence ve her türden şiddeti açığa çıkaracaklarını belirten Derya, “Biz İnsan Hakları Savunucuları olarak insanlığa yönelen tüm baskı, işkence ve her türden şiddeti açığa çıkarmaya devam edeceğiz. Tüm insanların onurlarıyla yaşayabilmeleri için bütün gücümüzle yanlarında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Bizi yalnızlaştırmak istiyorlar ama biz her zaman çoğalacağız”

Basın metni okunduktan sonra söz hakkı alan Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız, Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasının aynı zamanda kendilerine yönelik bir saldırı olduğunu belirtti. Yakınlarını kaybeden ailelerin yanında olan herkesin hedef gösterildiğini ifade eden Yıldız, “Bizi yalnızlaştırmak istiyorlar ama biz her zaman çoğalacağız. İşkenceleri görünür kılmaya çalışırken en çok işkence görenler yine biz olduk. Kar kış demeden burada evlatlarımız için durduk” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu