GüncelManşet

Gazetemize ve okurlarımıza baskı sürüyor!

Aydın/Didim: Aydın’ın Didim ilçesinde gazetemiz Özgür Gelecek okuru Can Akpınar‘a gazetemizi okumaktan ve dağıtmaktan Söke Ağır Ceza Mahkemesinde 2 ayrı dava açıldı.

Gazetemiz Özgür Gelecek ve okurlarına devlet baskısı ve saldırıları sürüyor. Neredeyse her sayımıza soruşturma ve dava açan, muhabirlerimizi ve okurlarımızı operasyonlarla, gözaltılarla ve tutuklamalarla sindirmeye çalışan devlet, son olarak Didim’de ki okurumuz Can Akpınar‘a gazetemizi okumaktan ve dağıtmaktan iki ayrı dava açtı.

İlk mahkeme, “terör örgütü propagandası” yapmak iddiasıyla açılırken dava dosyasında, “Gazetede birçok defa “Güney ve Doğu Anadolu” illerinden  T. Kürdistanı olarak bahsedildiği, TC devletinin katliam yaptığı, devleti ve emniyet mensuplarını aşağılayıcı ibarelere yer verildiğinin tespit edilerek şüpheli Can Akpınar hakkında dava açılmıştır” gibi iddialara yer verildi.

İkinci açılan mahkeme ise gazetemizin 72. sayısından dolayı açılmış. Gazetemizin birinci sayfasından başlayarak son sayfasına kadar her sayfa ile ilgili iddialar dava dosyasında yer aldı.

“Makul şüpheli” iddiası

Gazetemizin o sayısında “terör örgütü propagandası” yapmak iddiasıyla PKK ve TKP/ML TİKKO örgütlerini övücü yazıların yer aldığı dava dosyasında iddia edilmiş. Dosyada ayrıca, “Devleti aşağılamak”, “Kürt kökenli vatandaşlarımızı kin ve düşmanlığa sevk etmek”, “Suçu ve suçluyu övmek” gibi iddialarda yer almaktadır.

Açılan mahkeme dosyasında, “Tüm dosyalar kapsamında şüphelinin suçtan kaçmaya yönelik beyanlarda bulunduğu söz konusu gazete ile terör örgütü propagandası yaptığı yönünde makul şüphe bulunduğu anlaşılmıştır” yazısıyla okurumuz Can Akpınar hiç bir temeli olmayan iddialara dayanılıp “makul şüpheli” denilerek hakkında iki ayrı dava açılmıştır.

Dosyada, polisten alınan bilgiler doğrultusunda yer alan, “Gazeteler, kişinin kendi gönül rızasıyla alınmıştır” şeklinde ki açıklama gerçeği yansıtmamaktadır. Gazetemiz Özgür Gelecek’in Didim’e gelmesinden açıkça rahatsızlık duyduğunu dile getiren Didim emniyeti gazetelerimize zorla el koyarak,  bu işlerle uğraşmaması yönünde okurlarımızı birçok kez gözaltına alıp tehdit etmiştir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu