Dünya

Krisik Ai Kritiki’den yangın açıklaması “Acımızı öfkeye çevir ve mücadele et!”

Yunanistanlı devrimci grup, kendi internet sitesinde bir açıklama yaparak Atina’daki yangına ilişkin “Halk kitleleri, devletin sermayenin çıkarlarını savunmak için bir kurum olma rolünü çok derinden deneyimlemiştir” dedi

ÇEVİRİ | Yunanistanlı devrimci bir çevre olan Krisik Ai Kritiki, aynı isimli kendi internet sitesinde Atina-Attika’daki yangına ilişkin “Anlaşılmamış bir felaketle karşı karşıyayız. Acı ve gözyaşlarımız kurudu. Acımızı öfkeye çevir ve mücadele et” başlıklı bir açıklama yayımladı.

80’den fazla insanın yaşamını yitirdiği yangın için “doğanın yağmalanmasının bir sonucu” diyen grup, yaşananları “Yabancı ve yerel sermayenin çıkarlarını desteklemeye ve savunmaya hazır olduğunu gösteren devlet aygıtının sorumluluğu ve sorumsuzluğu” olarak niteledi.

“Gerekli altyapı keyfi inşaatlara izin verilerek yapılamaz”

“Yangın söndürme ve ormanları koruma için gerekli altyapı ve personel; taşra kanunlarının teşviki, keyfi inşaat ve düzenlemelerle deniz kıyılarının ortadan kaldırılmasının yasallaştırılması, yapılan plajlar ile temin edilemez” diyen grup, bu asaları çıkaran, teftiş etmekle yükümlü olan hükümetlerin bundan sorumlu olduğunu söyledi.

Grup, açıklamasında, bölgede ormanları koruma ve yangın, sel gibi felaketlere karşı önlem alma konusunda bir sistem yerine hem emperyalistlerin hem de yerel madencilerin çıkarlarına uygun bir sitem tercih edildiğine vurgu yaptı.

“Dayanışma ve öz-örgütlenme bizim silahımız”

Bu yaşananlar sırasında bölge sakinlerinin, Yunan halkının ve göçmenlerin özverili, öz-örgütlenme ve dayanışmaya dayalı pratiklerin sergilendiğini belirten grup, “Halk kitleleri, devletin sermayenin çıkarlarını savunmak için bir kurum olma rolünü çok derinden deneyimlemiştir” dedi. Mandra’daki sürekli felaketler, Lefkimmi’nin çöplüğe çevrilmesi için MAT’ler tarafından işgal edilmesi, Skouries’teki çevre yıkımı ve sömürüsünün devam etmesi, bu tür yıkımların planlanması ve yağmalanması, Gerania Dağları “tesadüfen” hala yanıyor oluşunun da bunu doğrulayan örnekler olduğunu belirtti.

Grup, açıklamasını, “Dayanışma ve öz-örgütlenme bizim silahlarımız! Orman koruma ihtiyaçlarının tam kapsamı sağlansın! Kullanımı değiştirmek için yakılan ormanların ve ormanlık alanların sınıflandırılması yapılmasın! Mağdurlara derhal ve tam tazminatı!” talepleri ile sona erdirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu