Emek

Süperpak işçileri: Grevden asla geri dönmeyeceğiz

Avusturya merkezli Mayr-Melnhof Packaging Şirketine ait MM Süperpak Ambalaj’ın İzmir, Karaman ve Antep fabrikalarında 20 Haziran’da üretim durduran işçiler, grevlerinde 37. günde. Grevdeki işçiler talepleri karşılanana kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı.

H. Merkezi: Süperpak Ambalaj’ın Antep fabrikası işçileri, 37 gündür eylemde. İşçilerden Fatih Anlar, başlattıkları grevin aynı çatı altında birlik içerisinde yaşamayı öğrettiğini ifade etti.

Avusturya merkezli Mayr-MelnhofPackaging Şirketi’ne ait MM Süperpak Ambalaj’ın İzmir, Karaman ve Antep’te bulunan fabrikalarında çalışan yaklaşık 250 işçinin, şirket yönetiminin üretim düşüklüğünü neden göstererek ücretlerine zam yapmak istememesi üzerine başlattıkları grev 37’inci gününe girdi. Firmanın Antep’teki fabrikası önünde grevde olan Selüloz-İş Sendikası’na üye işçiler, talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Her gün sabah saat 08.00’de çalıştıkları fabrika önüne gelen işçiler, 40 dereceyi bulan güneşin altında akşam saat 17.00’ye kadar eylemlerini sürdürerek, haklarına ulaşma kararlılığında.

“Aynı sorunlar için ortak bir çatı altındayız”

Greve başlamadan önce işçi arkadaşlarının bir kısmında “dayanamayız, yapamayız” düşüncesinin hakim olduğunu paylaşan aynı zamanda Selüloz-İş Sendikası Antep Temsilcisi olan grevdeki işçilerden Fatih Anlar,  greve başladıktan sonra ise işçilerin adeta birbirleri ile kenetlendiğini ifade etti. İşveren, çalışanlar arasında kırılma beklerken aksine daha güçlü bir birliktelik oluştuğunu belirten Anlar, “Çünkü hepimiz aynı sorunlar için ortak bir çatı altındayız. Herkes kendi sorunlarını unutup greve odaklandı. Grev bize tutumluluğu, az parayla geçinmeyi ve kavga ettiğimiz, kızdığımız, sevmediğimiz insanla aynı çatı altında birlik içerisinde yaşamayı öğretti” dedi. 250 işçinin milyarlarca dolar sermayeye sahip olan holdinge kafa tuttuğunu sözlerine ekleyen Anlar, “Hak için mücadele ediyoruz. Şartlarımız kabul edilmeyene kadar grevden asla geri dönmeyeceğiz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu