Güncel

Kürt Ulusal Kongresi’nin hazırlık toplantısı gerçekleşti

H. Merkezi: PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı ile düzenlenen Kürt Ulusal Kongrelerinin sonuncusunun hazırlık toplantısı; Federal Kürdistan Bölgesi’nde dün (22 Temmuz) gerçekleşti. “Rojava Kürdistanı’nda Kürtlerin meşru haklarının ele edilmesi için siyasi çevrelerin ortak çalışmasının önemine’ dikkat çekilen kongrede, Kürt Ulusal Kongresi’nin en kısa zamanda toplanabilmesi için tüm “Kürdistanı” temsil edecek 21 kişiden oluşan bir hazırlık komitesinin kurulmasına karar verildiğini belirtildi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısının ardından ilki Ankara, ikincisi Amed’de gerçekleştirilen Kürt Ulusal Konferansı’nın 3.’sü için hazırlık toplantısı dün (22 Temmuz) Federal Kürdistan Bölgesi’nin Selahaddin kentinde, Kürdistan’ın dört ayrı bölgesinden 39 kurumun katılımıyla gerçekleşti.

 

“Barış ve eşitlik temelinde yaşamak istiyoruz”

Burada konuşan Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani Kürt Ulusal Kongresi’nin 1 ay içerisinde Erbil’de düzenlenmesi için toplandıklarını ifade ederken, “Başlıca amacımız Kürdistan’ın dört parçasındaki tüm siyasi kesimlerin ortak talep ve stratejik birliktelik ile barış ve birlikte yaşama mesajını bölge halklarına iletmektir. Bu kongrede Türk, Arap ve Fars halklarına Kürt halkının barış ve eşitlik temelinde birlikte yaşamak istediğini söyleyeceğiz” diye konuştu.

DTK Eşgenel Başkanı Ahmet Türk, Öcalan’ın kongre hazırlık toplantısını selamlayan mektubunu okudu.

 

“Rojava’da meşru haklar için ortak çalışma”

Kürt Ulusal Kongresi’nin hazırlık toplantısının ardından ortak bildirgesi açıklandı. Bildirgede, tüm siyasi çevrelerin diyalog dili ve barışçıl demokratik yolları kullanmasına ve birbirlerinin iradesine saygı göstermesin hususuna ağrılık verildiği belirtildi.

Rojava Kürdistanında Kürtlerin meşru haklarının ele edilmesi için siyasi çevrelerin ortak çalışmasının önemine” dikkat çekilen bildirgede, Kürt Ulusal Kongresi’nin en kısa zamanda toplanabilmesi için tüm “Kürdistanı” temsil edecek 21 kişiden oluşan bir hazırlık komitesinin kurulmasına karar verildiğini belirtildi.

 

Toplantı sonucunda açıklanan bildirgenin tam metni şöyle;

Kürt ulusal kongresinin yapılmasına yönelik ilk adım 22 Temmuz 2013 tarihinde Federal Kürdistan Bölge Başkanlığı ofisinde Kürdistan’ın dört parçasından toplam 39 siyasi çevrenin katılımıyla gerçekleştirildi. Başkan Barzani’nin istemi ve öncülüğünde yapıldı. Toplantının başında Sayın Barzani başta kendi adına olmak üzere Sayın Mam Celal ve Sayın Abdullah Öcalan adına tüm katılımcıları selamladı.

Kongre çalışmalarının başarıyla gerçekleştirilebilmesi için bir takım stratejik hususun önemine dikkat çekti. Toplantıya katılan tüm çevreler görüş ve düşüncelerini sırayla dile getirdiler. Bu çevreler Kürt halkının barış anlaşmasına ulaşması temelinde, ortak bir yaşam ve sorunların siyasal yollarla çözülmesine yönelik çalışılması ve Kürt sorununun barışçıl ve eşit yollarla meşru haklarının elde edilmesi hususlarını dile getirdiler. Toplantı diyalog dili ve barışçıl demokratik yolların kullanılmasına, Kürdistan’ın tüm parçalarının iradesine saygı gösterilmesine ve tüm parçaların özelliklerinin göz önüne alınmasına ağırlık verdi. Kongrenin başarıya ulaşabilmesi için her türlü partici ve dar ideolojik yaklaşım ve tutumlardan uzak durularak çalışılmasının önemine değinildi.

Toplantı, kongrenin başarıya ulaşması ve Kürt halkının hedeflerinin ilerletilmesinin hizmetinde ve kongrenin pratikleşebilmesi için özgürlük, kadın hakları ve insan hakları geliştirilerek, demokratik bir toplumun oluşturulması için adım atılmasına dikkat çekti.
Tüm taraflar kongrenin amaç ve mesajlarının başarıya ulaşması için gerekli her türlü yol ve yöntemi, en uygun mekanizmayı kullanarak, kongrenin aldığı kararları ve görevleri yerine getirmek için çalışma yürütülmesi konusunda ortak inançlarını ifade ettiler. Toplantı katılımcıları kadınların, gençlerin, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin ve Kürdistani tüm halkların ortak ve eşit yaşama aktif katılmasına ağırlık verdiler. Toplantı tüm Kürdistani siyasi partilerin ilişkilerinin güçlendirilmesine ve Rojava Kürdistan’ında Kürtlerin meşru haklarının ele edilmesi için siyasi çevrelerin ortak çalışmasının önemine dikkat çekti.

Toplantı, kongrenin en kısa zamanda gerçekleştirilebilmesi için tüm Kürdistanı temsil edecek 21 kişiden oluşan bir hazırlık komitesinin kurulmasına karar verdi.

Toplantıya katılan siyasi çevrelerin isimleriyse şunlar,

1. PDK

2. YNK

3. PKK

4. KCD

5. HDK-İran

6. BDP

7. EncumenaNîştimanî ya Kurd li Sûrya

8. MeclîsaGelêRojavayêKurdistanê

9. HDK

10. KNK

11. PJAK

12. YekgirtûyaÎslamî ya Kurdistanê

13. KomelaÎslamî ya Kurdistanê

14. TevgeraGoran

15. PartiyaKomonîstaKurdistanê

16. PartiyaSosyalîsta Demokrata Kurdistanê

17. TevgeraÎslamî ya Kurdistanê

18. PartiyaZehmetkêşênKurdistanê

19. KomeleyaMafênMirovan li Bakur

20. PartiyaAzadiyaKurdistanê

21. PSK

22. HAK-PAR

23. KSK

24. PartiyaSerbixoyî ya Kurdistanê

25. Tevgera Demokrata JinênKurdistanê

26. KomeleyaŞoreşgerênZehmetkêşênKurdistanaÎranê

27. KomeleyaKomonîstaÎranê

28. Grûpa Diyaloga Dîcle û Firat

29. PartiyaAzadî û Sosyalîzmê

30. KomelayaZehmetkêşênKurdistanaÎranê

31. SazmanaXebataKurdistanaÎranê

32. MEYA-DER

33. TevgeraÎslamî ya Gel

34. KADEP

35. DDKD

36. PÇDK

37. PartiyaAyînde ya Kurdistanê

38. YNDK

39. PDK-Bakur

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu