Manşet

“Madımak katilleri serbest bırakılmak isteniyor”

H. Merkezi: Geçtiğimiz günlerde Adli Tıp Kurumu’ndan rapor almaları için Metris Hapishanesine getirildiği söylenen 19 hasta tutsağın gündemleştirilip, esasta Madımak katillerinin serbest bırakılacağı iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde farklı hapishanelerden tahliye edilmeleri için Metris T ve R Tipi Hapishane’ye getirilen ve buradan da Adli Tıp Kurumu’nda rapor alabilmek için bekleyen hasta tutsaklarla ilgilenen PKK’li tutsak Enver Baysal’a göre, Metris’e getirilmelerinde esas neden hasta tutsaklara gösterilen duyarlılık değil.

 

“Arkadaşlarımızı muayene etmeden gönderdiler”

Metris’e getirilen tutsaklardan Taylan Çintay ve Ümit Aydın, çeşitli rapor işkencelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Ancak geri kalan 17 tutsaktan 13’üne “cezaevinde kalabilir” raporu verilirken, 4 tutsak da raporların değerlendirilmesini bekliyor.

Baysal, DİHA’ya gönderdiği mektupta, Metris’e getirildiklerinden beri durumlarının daha da kötüleştiğini belirterek “Arkadaşlar, cezaevine getirildiğinden 20 gün sonra Adli Tıp Kurumu’na gitti. Ancak, burada arkadaşlarla ilgilenilmediği için Adli Tıp kimseyi doğru dürüst muayene etmedi. Hatta bazı arkadaşlarımıza bir tek soru bile sormamışlar. Bir arkadaşı muayene bile etmeden geri yolladılar. Bizlerin yoğun çabası sonucunda 3-4 arkadaşın hastanelere sevkleri gerçekleştirildi” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından yeni bir sürecin başlatıldığının ve bu süreçte bugüne kadar adımların Kürt siyasi hareketi tarafından atıldığını aktaran Baysal, şunları belirtti: “İlk defa devlet-hükümet bu arkadaşlarımızın durumunu gündemleştirildi. Ve sanki bir adım atıyormuş gibi gösterdi. Ve özgür basınımız da aynı şekilde işlemeye çalıştı. Başta da belirttiğimiz gibi ciddi bir yanıltma söz konusudur. Bu ölüm döşeğinde olan arkadaşlarımız bırakmak bir yana dursun, adeta yeniden işkenceye aldılar. Ama oyun bununla da sınırlı değildir.”

 

“Sivas katilleri serbest bırakılmak isteniyor”

Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993 tarihinde 33 aydını katledenlerin Metris 2 No’lu T ve R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu getirildiğini ve buradan da tahliye edilmeleri için Yenibosna’da bulunan İstanbul Adli Tıp Kurumu’na götürüldüklerini belirten Baysal, “Aldığımız bilgiye göre ve bir arkadaşımızın da tanık olduğuna göre Sivas-Madımak katilleri de bu süreç vesilesi ile buraya getirilmişlerdir. Onları, R-Tipi’ne alarak Adli Tıp’a çıkarmışlar. Başbakan RTE Sivas davası sonuçlandığında (zaman aşımı olmuştu) bir açıklama yaparak, ‘Sivas Davasında yatan insanların aileleri ile görüştüm. Çok ciddi bir mağduriyet yaşıyorlar’ demiş. Öyle anlaşılıyor ki; devlet iyi adım adına bu katilleri de serbest bırakacaktır” dedi.

 

“Kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar

Özgür basına yönelik eleştirilerde bulunan Baysal, “Kamuoyunda bilinen ve bilhassa daha önceki görüşmelerde Önderliğimizin de isimlerini verdiği iki hasta arkadaşımızın bırakılması ile aldatma oyunu devam ettirildi. Şimdi de bir şey yapacaklarmış gibi davranarak Alevi halkımızın katillerini bırakma peşindedirler. Bunu gündemleştirmemek bu oyunu başarıyla sonuçlanmasına ortak olmaktır. Bu katillerin bırakılması durumunda nasıl bir durumun ortaya çıkacağını görmemek körlüktür. CHP’den hızla uzaklaşan Alevi toplumunu yeniden sisteme eklemlemek olacaktır. Demokratik kamuoyunu bizden uzaklaştıracaktır. Propaganda ‘AKP, BDP, İmralı, İslam bayrağı altında uzlaşarak Madımak’ın katillerini serbest bıraktılar’ şeklinde sürdürülecek ve adeta bizim altımızı boşaltmaya çalışacaklardır. Temel kaygımız budur. Partimizin ve Önderliğimizin haberdar edilmemesini biz bir yanıltma mı var şeklinde algılıyoruz” diye belirtti.

 

“ATK eksik raporla karar alıyor”

19 Temmuz günü serbest bırakılan tutsak Ümit Aydın, sonraki günlerde yaptığı basın toplantısında; getirildiği Metris’te, diğer tutsaklarla birlikte büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirtmiş, bazı zamanlarda askerin rapor alması için kendilerini doktora götürmediklerini, sorunu idareye, idarenin de sorunu askere attığını söylemişti. Bu yüzden raporlar Adli Tıp’a parça parça ya da eksik gönderiliyor” diyen Aydın, bunun sonucunda ATK’nin raporlar tamamlanmadan, eksik raporlarla kararlar aldığına dikkat çekmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu