Manşet

(İl il) Direniş sürüyor

H. Merkezi: 15 Haziran’da itibaren Gezi Parkı direnişine yönelik saldırgan tutumunu artıran TC devleti, ülkenin dört bir yanında polis terörünü sürdürüyor.

Yalnızca 3 gün içerisinde binlerce insanı gözaltına alındığı bu saldırganlıkta 18 Haziran sabahı İstanbul merkezli büyük çoğunluğunu ESP üyelerinin ve kurumlarının oluşturduğu, Kaldıraç, BDSP, Halk Cephesi üyelerinin de aralarında bulunduğu 70’i aşkın kişi gözaltına alındı. Dün Eskişehir ve Mersin’de direniş çadırlarına saldıran devlet, çadırları söktü; bu durumu protesto eden direnişçilerle polis arasında çatışmalar yaşandı ve yine çok sayıda gözaltı yapıldı.

Bugün sabah saatlerinde ise İzmir’de Gündoğdu’da bulunan çadırlara baskın düzenleyen polis aralarında YDG ve Partizan okurlarının da bulunduğu 50’yi aşkın kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar içerisinde Özgür Gelecek muhabirimiz İzzet Uysal da bulunuyor.

Çadırlarda yapılan baskınlar yetmezmiş gibi YDG ve Partizan okurlarının evleri de basıldı, hatta İzmir’den Ankara’ya ailesini ziyarete giden bir Partizan okuru, ailesinin evi basılarak gözaltına alındı.

 

İstanbul

* 18 Haziran’dan bu yana Taksim Meydanı’nda başlatılan ve çeşitli bölgelere yayılan “Duran Adamlar/Kadınlar” eylemi sürüyor. Eyleme ilk katılanlara yönelik gözaltıları protesto eden bir grup da Çağlayan Adliyesi önünde durmaya başladı.

* Taksim direnişçilerine yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 20 taraftar, dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Mahkeme, Halil İbrahim Erol ile İbrahim Halilullah Turan “vahim nitelikte silah ve mermi bulundurmak” suçlamasıyla tutukladı. Numan Bülent Ergenç, Güray Sezmen ve Cem Yakışkan ise 50’şer bin TL kefalet ile serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlara yurtdışı çıkış yasağı ile haftada bir karakolu giderek imza atma yönünde adli kontrol uygulanması kararı alındı.

* 16 Haziran sabahı ekmek almaya giderken bölgede bekleyen kolluk kuvvetleri tarafından kafasına gaz bombası atılması sonucu ağır yaralanan 14 yaşındaki Berkin Elvan, Okmeydanı Hastanesi’nde hayatta kalma mücadelesi veriyor.

* Taksim Dayanışması tarafından İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki parklarda saat 21.00’de forumlar düzenleniyor. Forumlarda halk, sorunlar ve Gezi Parkı ile başlayan direniş üzerine tartışmalar yürütüyor.

 

Ankara

* Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yerde başlatılan nöbet devam ediyor. Bir üniversite öğrencisinin açlık grevini sürdürdüğü nöbette, Konur Sokak’ta da her tarafa Ethem’in resimleri işleniyor.

* 16 Haziran’daki Gezi eylemlerinde polisin attığı gaz bombası kafasına isabeten eden ve ağır yaralanan Dilan Dursun’un bilinci açıldı. Dün doktorların yaptığı tetkiklere olumlu cevap veren Dilan bugün yoğun bakımdan çıkarıldı. Bilinci açılan Dilan’ın yanına giden babası Kazım Dursun, kızının kendisine ‘baba’ dediğini ve durumunun gittikçe daha iyiye gittiğini söyledi.

 

İzmir

* Eski Sümerbank önünde bir eylem gerçekleştiren Gündoğdu Dayanışma Platformu, çadırlara yönelik saldırıyı ve gözaltı terörünü protesto etti. Akşam saatlerinde toplanma çağrısı yapan Platform, gözaltılar serbest bırakılana kadar oturma eylemi başlatacağını duyurdu.

 

Mersin

* Taksim Gezi Parkı direnişine destek için Barış Meydanı’nda 20 gündür eylem yapan kitleye polis saldırdı. Eylemcilerin çadırları polisler tarafından sökülürken, 2 kişi yaka paça gözaltına alındı. Saldırı öncesi alana girmek isteyen basın mensupları ise polis tarafından GBT kontrolü gerekçesiyle yarım saat bekletildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu