GüncelManşet

(Yenilendi) İzmir’de gözaltına alınanlar TEM’de

İzmir: Bugün sabahın erken saatlerinde İzmir polisinin Gündoğdu Alanına ve evlere gerçekleştirdiği baskınlarda gözaltına alınan kişiler halen Bozyaka Terörle Mücadele Şubesi’nde tutuluyor.

Aralarında Kubilay İyit, Erhan İnal, Ozan Adıyaman, Vedat Yeler, Elif Kaya, İbrahim Kaya adlı Özgür Gelecek okurları ve Özgür Gelecek muhabiri İzzet Uysal’ın da bulunduğu 7 kişinin Terörle Mücadele Şubesinde ifade alım işlemlerine başlandı.

 

Polis liste ile gözaltına aldı

Güvenlik ve Terörle Mücadele Şube işlemlerinin birlikte gerçekleştirildiği baskınlarda 60’a yakın kişi gözaltına alındı. TEM’deki 14 kişinin dışında bulunanların ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakılmaları bekleniyor.

Polis elinde bulunan bir listeye göre gözaltı ve ev baskınlarını gerçekleştirmiştir. Ayrıca İzmir’de Gezi Parkı direniş eylemlerine katıldığı iddia edilen ve bu nedenle aranan kişilerin olabileceği de gelen bilgiler arasında.

 

Eylem çağrısı

Şafak baskını ve gözaltıları protesto etmek için biraraya gelen Gündoğdu Dayanışma Platformu, Eski Sümerbank önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, İzmir Valisi ile dün yapılan görüşmenin ardından saldırı yapıldığı da ifade edildi.

Platform, bu akşam saat 18.30’da Gündoğdu Meydanı’nda toplanma çağrısı yaparken, saat 19.00’da Basmane Meydanı’na yürüneceğini ve burada bir saat oturma eylemi yapılacağını da açıkladı.

Buradaki eylemin ardından Konak Sümerbank önüne yürünecek ve gözaltıların serbest bırakılmaması durumunda oturma eylemi başlatılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu