Gençlik

LGS skandallarına bir yenisi daha eklendi

İzmir’de Bornova Şehit Erkan Er Ortaokulu öğrencileri, okul bilgilerinin sisteme girilmemesi nedeniyle topluca açıkta kaldı

H.Merkezi: Dün itibariyle sonuçların açıklanmasının ardından skandallarının ardı arkası kesilmeyen Lise Giriş Sınavı (LGS)’de öğrencileri mağdur eden bir skandal daha ortaya çıktı. İzmir Bornova Şehit Erkan Er Ortaokulu öğrencileri, okullarının sisteme girilmemesi nedeniyle topluca açıkta kaldı.

Geçtiğimiz yıl Dr. Cavit Özyeğin, Necmiye Bilgin ve Ergenekon ilköğretim ortaokullarının orta kısımları birleştirilerek, Şehit Erkan Er ortaokulu kurulmuştu.

Bu sene devreye giren yerel yerleştirme sistemine göre, ortaokul öğretimindeki not ortalaması, devamsızlık ve okunan dönem sayısı dikkate alınıyor. SoL Haber’e konuşan öğrenci aileleri, sorunun da bu olduğunu belirtiyorlar. Öğrenciler yıllardır Bornova’da okumuş olmalarına rağmen, sadece iki dönem Bornova’da okumuş görünüyorlar. Durum böyle olunca yeni mezun yaklaşık 360 öğrenci, Bornova’da bulunan liselere geçemiyor.

Durumla ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve okul yönetimine başvuran veliler bir çözüme ulaşamazken, kendilerine sadece dilekçe doldurulmasının söylendiğini belirttiler.

Duruma isyan eden veliler, not ortalaması, devamsızlık, okunan dönem sayısı gibi kriterlere göre Bornova’da birçok lisede okuyabilecek öğrencilerin açıkta kaldığını belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu