Güncel

“LİMAK, Peri Suyu’nu cehenneme çevirmeye çalışıyor”

H.Merkezi: LİMAK şirketinin; Dersim’deki Peri Suyu üzerinde yapmak istediği baraj, bu kapsamda köylülere ve yaşam alanlarına saldırılar üzerine Peri Suyu Koruma Platformu yazılı bir açıklama yaptı.

Köylülerin yaşam alanlarına sahip çıkması nedeniyle devlet tarafından hedef haline getirildiğini açıklayan platform; “Bölgede DEVLET olan LİMAK, bütün olanaklarıyla, değerlerimize saldırıyor.  Her geçen gün bu saldırılarının dozunu artırarak buna yenilerini ekliyor. Yakın zamanda yaşam alanlarına sahip çıkan köylüler jet hızıyla tutuklandı. Köylüler için işleyen bu hukuk, inanç yerlerimizi söküp atan, köylüleri hedef gösterip üzerlerine otomatik silahlarla ateş açtıran, son olarak ormanlarımızın bombalanarak yakılması, bu projelerin sahibi olan LİMAK Şirketi ve o bölgenin idarecileri için bir adım yol atılmamıştır. Onlar karşısında yaşam alanlarına sahip çıkanlar suçludur ve cezalandırılması gerekmektedir” dedi.

Ormanların hala yandığına, 3 Eylül Pazartesi günü yüzlerce asker ve korucularla direniş çadırının sular altında bırakıldığına, akan suyun önünde bentler yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, suyun yönünü köylülerin arazilerinin üzerine doğrultup her taraf sular altında kalmış olduğu aktarıldı.

Peri Suyu Koruma Platformu açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı; “Yaşam alanlarını savunan bizler, bu zorlu ve haklı mücadelemizde geri adım atmayarak, suyumuza, toprağımıza ve geleceğimize bir kez daha sahip çıkacağımızı belirtip, yeniden direniş çadırımızı kurmakta kararlıyız. Limak’ın; cennetimizi cehenneme çevirdiği Peri Suyu’nda, meşru demokratik haklarımızı kullanarak, bu kuşatmayı kaldıracağız. Peri Suyu bu haklı mücadelesinde teslim olmayacaktır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu