Dünya

Mannheim’da gelenksel 9. Yaz Pikniği gerçekleşti!

3 Haziran 2018 Pazar günü Mannheim’da, ProMigra Derneği’nin geleneksel 9.Yaz Pikniği 300 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Mannheim: Sabahın erken saatlerinde hazırlıkların başlatıldığı etkinlik, saat 14.30 civarında yapılan selamlama ve güncel gelişmelere ve derneğin çalışmalarına ilişkin konuşma ile olarak başladı.

Konuşmada; Türkiye’deki seçim sürecinden, HDP ve Selahattin Demirtaş’a oy verilmesi gerekildiğini, bu bağlamda da dernek çalışanları olarak farklı stant çalışmaların örgütlendiğine değinildi. Bunun yanı sıra Şubat ayından beri Yunanistan’da tutuklu bulunan ve 30 Mayıs günü Atina’da görülen davada Türkiye’ye iadesine karar verilen Turgut Kaya ile dayanışma çağrısı da yapılırken, yürütülen imza kampanyasına da dikkat çekildi.

DKÖ’ler içinde örgütlenip faaliyet yürütmenin önemi de vurgulanan mesaj da; Gezi İsyanı döneminde, Türkiye halklarının ayaklanması da unutulmadı. Son olarak, pikniğin katılımcılarına iyi eğlence ve güzel bir zaman dilenirken, programa Grup Divaneler ile devam edildi.

Pikniğe katılanları selamlayan Grup Divaneler coşkulu ezgilerini dillendirirken, katılımcılar da yemeklerinin ardından halaya durmakta gecikmedi.

Programa, MLPD Rhein-Neckar temsilcisinin konuşması ile devam edildi. MLPD temsilcisi, enternasyonal dayanışmanın önemine değinirken, ATİK ve ATİK’in diğer kurumları ile uzun yıllardır birlikte çalışıyor olduklarını söyledi.

Bu bağlamda Turgut Kaya ile kendilerinin de dayanışma çağrılarının olduğunu belirtti. Konuşmacının ardından Montagsbewegung Heidelberg adına katılan grup, ilk olarak Hartz IV yasalarına karşı, ondan sonra da Kobane ile dayanışma amaçlı besteledikleri şarkıyı söyleyip, davet edildikleri için çok mutlu olduklarını belirttiler.

Alman grubun ardından pikniğe çuval oyunu ile devam edildi. İlk önce çocukların yarıştığı, ardından ise kadınların ve en son olarak erkeklerin kıyasıya mücadelesine, diğer piknik katılımcıların da tezahüratına tanık olundu.

Çuval yarışmasının ardından bir ay önce kurulan ProMigra Tiyatro Ekibi piknik için hazırladığı iki oyununu sergiledi. İlk oyun, Hırsız Yavuz’un ev sahibini nasıl bastırdığını anlatırken, ikinci oyun da ise, devrimci faaliyet yürüten kişilerin yaşadığı zorluklar ve polis baskısı işlendi. Büyük ilgi ve beğeni gören tiyatro ekibinden sonra Grup Divaneler’in müzik dinletisi ile devam edildi programa.

Çekilen halayların ardından sıra, ödül törenine geldi. Çuval yarışında birinci olan çocuğa bir tabak pasta verilirken, kadın ve erkek arkadaşa birer Grup Umuda Haykırış’ın CD’si, grubun solisti Alev Akkaya tarafından teslim edildi.

Programa, Hümanist Kadınlar Birliği’nin folklor gösterisi ile devam edildi. İlk olarak Artvin yöresinden bir oyun sergilendi. Oyunun ardından ATİK Eş Başkanı ve Yeni Kadın Başkanı Zeynep Çalışkan bir konuşma yapmak üzere sahneye geldi.

Konuşmasında, Türkiye’deki gelişmelere de değinen Çalışkan, Avrupa’daki gelişmelere de değindi. Artan baskılardan, G20 eylemlerinden ve ardından yaşanan tutuklama ve mahkemelerden, Avrupa’nın farklı ülkelerinde yapılan yasa değişikliklerinin Avrupa’nın genelini bağladığından bahsetti. Konuşmasına, bütün bu saldırılara karşı örgütlü mücadelenin önemi ve anlamını da anlattı.

Çalışkan’ın konuşmasından sonra Hümanist Kadınlar Birliği’nin folklor gösterisinin ikinci kısmıyla, yani Roman Havasıyla devam edildi. Gösterilerini, pikniğe katılan herkesi dans pistine, Roman havası oynamaya davet ederek sonlandıran Hümanist Kadınlar Folklor Ekibi, katılımcıların Roman havası oynamaya başlamışıyla renkli görüntülerin de ortaya çıkmasına vesile oldu.

Folklor ekibinin ardından pikniğe Frankfurt’tan katılan bir kişinin şiir dinletisine yer verildi, akabinde ise Grup Simurg sahne aldı.

Hep bir ağızdan söylenen marşların ardından, Grup Divaneler programına devam etti. Akşamın geç saatine kadar katılımcılar Horon tepti, halay çekti, çiftetelli oynadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu