EkolojiGüncel

Ödemişli köylüler mermer ve taş ocağı istemiyor

İzmir’in Ödemiş ilçesinde Başova Yaylası’na mermer ve taş ocağı yapılmasını istemeyen köylüler ve çevreciler eylem yaptı.

H. Merkezi: Ödemiş’in kırsal Çamyayla Mahallesi’ne 8 kilometre mesafedeki Başova Yaylası’na yapılmak istenen mermer ve taş ocağına, köylüler ve çevrecilerden tepki gösterdi.

Yaylada toplanan Derebebekler, Dereuzunyer ve Çamyayla köylerinden köylüler, bölgeye ocak yapılmak istenmesini, taşıdıkları dövizlerle protesto etti. Köylüler, ‘Suyuma, toprağıma, ormanıma dokunma’ yazılı pankart ve ‘Oksijen deposu olan Başova Yaylası’na gelme, girme, kirletme’ ve ‘Barbunyama, taze fasulyeme, domatesime dokuma’ yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde konuşan, Küçükmenderes Havzası Koza Hareketi Derneği (Koza-Der) Başkanı Selahattin Bağlı, “Sizler kendi arazilerinizde, güzelim ovada üretim yaparken, maalesef bir yandan bazı firmalar tarafından buraya mermer ocağı ve taş ocağı yapılması için girişimlerde bulunulmuştur. Burada 50 yıllığına taş ocağı yapılmak istenmektedir. Burada taş ocağı ve mermer ocağı açılması bu alandaki 40 bin ağacın yok olmasına neden olacaktır. Patlatılacak dinamitler yer altı sularının yok olmasına bu da tarım yapamamanıza neden olacak” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu