Gençlik

MEÜ yine iş başında, öğrenci kıyımı devam ediyor

Mersin: Mersin Üniversitesi (MEÜ) öğrenci kıyımına devam ediyor. Geçtiğimiz dönemin başında 8 Mart çalışması yapan 4’ü Kampüs Cadısı, 4’ü Yeni Demokrat Kadın aktivisti 8 kadın; kampüs içerisinden, darp edilerek gözaltına alınmıştı. 8 kadının, devlet tarafından katledilen kadınların fotoğraflarını astıkları için “örgüt propagandası” yaptıkları gerekçesiyle, polis ablukası sonucu darp edilerek gözaltına alınmasından sonra okulda da soruşturma başlatmıştı. Savunmalarını veren 8 kadın soruşturma sonucunu bekliyordu. 

Cezaya itiraz edildi

Gözaltına alınan kadınlardan Nazlı Mansuroğlu, Şilan Sürmeli, Deniz Korkmaz, Dürdane Mert, Merve Yorgun, Hasret Mesrure Vurucu, Duygu Canıtez ve Yelda Öztürk’e yaz sürecinde cezaları tebliğ edildi. Tebliğ edilen cezaların kapsamı 8 Ağustos-6 Eylül arası yani 1 ay. Fakat bu tarihler arası muafiyet sınavı olan Nazlı Mansuroğlu, sınavına giremeyecek. Kafası tam bu işler için çalışan MEÜ Rektörlüğü, 8 öğrencinin, haksız yere darp edilerek gözaltına alınmaları yetmiyormuş gibi bir de okulda baskı uyguluyor.

Cezaların tebliğ edilmesinin ardından cezanın geldiği 8 öğrenciden 5’i itiraz dilekçesini topluca verdiklerini ve sonuç beklediklerini bildirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu