Güncel

Mırıldanamazsın! Gerçekleri haykırırsın!

İstanbul’da bir halk otobüsünde şort giyen bir kadına tekme atan Abdullah Çakıroğlu’nun beslendiği erkek zihniyetin temsilcilerinden biri olan Başbakan Binali Yıldırım, “Hoşuna gitmeyebilir, mırıldanırsın” sözüyle kadın düşmanlığını sere serpe ortaya koydu. Aynı anlayış geçtiğimiz haftalarda, Colemêrg’in Şemzinan bölgesinde kadın bir gerillaya yapılan işkencede de açığa çıkarken işkencesiyle, tekmesiyle, “mırıldanmasıyla”, kayyum atanan belediyelerde ilk saldırılan yerin kadın merkezleri olmasıyla erkek devlet, kadına yönelik saldırı politikalarını yoğunlaştırıyor. Bu saldırı politikaları elbette ki güncel gelişmelerle bağlantılı.

OHAL ile ezilenleri, toplumsal muhalefeti hedef alan devlet, baskı ve sindirme politikalarını meşrulaştırarak en temel haklara yaptığı saldırılarla faşizmi olağanlaştırma çalışmalarına devam ediyor. Üçüncü ayına giren OHAL’in uzayabileceği ise bugün rahatlıkla ifade edilirken saldırıların daha da yoğunlaşacağı açık.

Bizlerse saldırıların bu denli boyutlanmasına karşı gerçekleri yazmaya devam ediyoruz! Gazetemizin bu sayısında güncel gelişmelere ilişkin değerlendirme makalelerine; haber ve yorum yazılarına yer verdik.    

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu