Emek

Muğla’da işçi köylü el ele

H. Merkezi: Muğla Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ve kömür ocaklarının Özelleştirme İdaresi’ne bağlanmasının ardından enerji ve maden işçilerinin başlattıkları eyleme köylülerden de destek geldi.

Yatağan’a bağlı Eskihisar Köyü’nde yaşayan yaklaşık 50 köylü, 27 Eylül günü traktörleriyle gelerek Yatağan Termik Santrali önünde kurulan direniş  çadırındaki enerji ve maden işçilerini ziyaret etti.

İşçilerin haklı mücadelelerinde yükselttikleri sese kulak verilmesini isteyen Eskihisar Köyü Muhtarı Mehmet Kaya, “Santraller ve kömür ocakları için 3 kez yerleşim yerimizi değiştirdik, mezarlıklarımızı taşıdık, zehirli havayı soluduk. Tarlamızdaki ürünlerimizden verim alamadık. Göç verdik, bedel ödedik, yeri geldi ailelerimiz dağıldı. Sesimizi çıkartmadık. Tüm bunlara santrallar ve kömür ocakları devletin kurumları. ‘Devletimize gelir getiriyor’ diyerek sineye çektik, katlandık. Ama şimdi onları birilerine peşkeş çekmeye kalkıyorlar. Köylülerimiz bu direnişte enerji ve maden işçilerinin yanındadır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu