Güncel

Müslim: Şam görüşmesi tarafların niyet belirlemesi amacı taşıyor

TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, MSD ve Suriye hükümeti arasındaki görüşmelere ilişkin "Bu toplantı sadece her iki tarafın birbirlerinin niyetlerini anlamaları içindir ve şimdiye dek gerçekleşen bir uzlaşma yok” dedi ve Suriye’nin artık yeni bir döneme girdiğini söyledi.

H.Merkezi: Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, TEV-DEM Dış İlişkiler binasında dün (28 Temmuz), Suriye’de yaşanan askeri ve siyasi gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

ANHA’nın geçtiği habere göre Müslim, Suriye’nin hala zorlu bir devrim sürecinden geçtiğini ve defalarca yolundan çıkarak iktidar savaşına dönüştüğünü belirterek, dış güçlerin doğrudan Suriye’ye müdahalelerinin de bugün yaşananlara neden olduğunu söyledi.

Müslim Efrin’in durumuna ilişkin şunları dile getirdi: “Efrin hala Türkiye ve ona bağlı çete gruplarının işgali altındadır. Türkiye ve bu çete grupları demografiyi değiştirmeye çalışıyor ve Şam, Humus ve Deraa’dan binlerce kişiyi Efrin’e yerleştirdiler. Ayrıca bu çeteler Efrin’in doğasına saldırmaya, talana ve katletmeye de devam ediyor. Diğer yandan Efrin halkı yerleştikleri bölgede işgale karşı direnişe de devam ediyor ve topraklarına dönmeyi bekliyor.”

Suriye hükümetinin Demokratik Suriye Meclisi (MSD) yetkililerini Şam’a davetine ve yapılan görüşmeye ilişkin de Müslim, “Suriye hükümeti ile MSD arasındaki görüşme, sadece tartışma çerçevesindedir ve tartışma ile müzakere arsında büyük farklılıklar vardır. Bu toplantı sadece her iki tarafın birbirlerinin niyetlerini anlamaları içindir ve şimdiye dek gerçekleşen bir uzlaşma yok” dedi.

Müslim, MSD ve Kuzey Suriye temsilcilerinin Suriye halkının ve Kuzey Suriye bileşenlerinin yararına olacak tüm diyaloglara hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Müzakerelerin başlaması durumunda kendilerinin şartları olduğuna dikkat çeken Müslim, “Halkımız bölgede terörün sona ermesi için büyük fedakarlıklar yaptı ve özerk yönetimlerini kurdu. Şimdi de kendi kendilerini yönetiyorlar ve biz asla bu koşullardan çıkmayız” ifadelerini kullandı.

TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Süveyde katliamını kınayarak yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara da şifa diledi.

Demokratik Suriye Meclisi (MSD), 26 Temmuz’da Suriye hükümeti ile Şam’da yapılan görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. MSD, görüşmenin Suriye krizinin ve tüm sorunların her açıdan çözümü için geniş diyalogların başlamasının temelini oluşturmayı amaçladığını ifade etti.

MSD açıklaması şu şekilde:

“Suriye hükümetinin talebi üzerine Demokratik Suriye Meclisi ve Suriye hükümeti heyetleri arasında 26. 07. 2018 tarihinde Şam’da görüşme gerçekleşmiştir. Görüşmenin amacı Suriye krizinin ve tüm sorunların her açıdan çözümü için geniş diyalogların başlamasının temelinin oluşturulmasıdır.

Bu görüşmeden önce Tebqa kentinde her iki taraftan küçük komiteler arasında görüşme gerçekleşmiş ve bu görüşmelerde hizmet alanında tartışmalar yürütülmüştür.

Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu