Dünya

Faşistleri Durduralım!

Almanya: Almanya’nın Göppingen şehrinde Cumartesi günü 1500’e yakın antifaşist, 200 kişilik bir grupla yoğun polis önlemleri altında yürüyüşte olan Neo-Nazilere karsı durmak için toplandı.

3 aylık bir süreçtir faaliyet yürüten “Nazis Stoppen” (Faşistleri Durduralım) birlikteliği, 12 Ekim günü saat 10 itibariyle Göppingen’de Nazilere karşı durmak amaçlı toplanmaya başladı. Bu birlikteliğin içerisinde çeşitli kurumlar ve organizasyonlar yer almaktadır. Her türden antifaşist Göppingen’de varlığını  hissettirdi. 2000’den fazla olan polis sayısı şehrin komple abluka altına alındığını gösterdi.

Helikopterler ve dinleme araçlarıyla şehrin her köşesi tutulmuştu. Ama bu kadar önlem bir gün öncesinde Göppingen’de bir bahçede çıkan otomatik silahların sahiplerine karşı değil, o silahların sahiplerini durdurmaya gelenler içindi. Yürüyüş esnasında Naziler halka yaptıkları  el kol hareketleriyle provokasyon yaratmak istediler. Polis bu hareketlere sessiz kalırken her köşede çoğalan Antifaşistler Nazileri durdurmaya kararlıydı. Zaman zaman polisin sert müdahalesiyle karşılaşıldı ve bu müdahalelerden dolayı yaralananlar oldu. Yaralılar hastaneye kaldırıldı. Polisin çembere aldığı  antifaşistler ise saat 18.30’da götürüldükleri karakoldan bırakıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu