Dünya

Nepal’de ülke çapında tutuklama terörü!

Son günlerde Hindistan’da olduğu gibi Nepal’de de ilerici devrimci harekete yönelik tutuklama saldırıları gerçekleştiriliyor.

Son günlerde Hindistan’da olduğu gibi Nepal’de de ilerici devrimci harekete yönelik tutuklama saldırıları gerçekleştiriliyor. Aşağıda Nepal’de yaşanan tutuklamalara ilişkin Nepal Ulusal Bağımsız Öğrenci Birliği (Devrimci), Enternasyonal Şube üyesi Birendra Shah tarafından yapılan bir basın açıklamasını haber değeri taşıdığı için aktarıyoruz.
“Nepal Komünist Hareketinin liderlerini ve devrimcileri derhal bırakın!
Nepal polisi ülke çapında gerçekleştirdiği bir dizi baskın yaparak, şu ana kadar Nepal Komünist Partisi Daimi Komite üyesi Prakand yoldaş, beş politbüro üyesi, Merkez Komite üyeleri ve birçok kadroyu tutukladı.
Tutuklananlara yönelik hiçbir kanıtlanmış suçlama bulunmamaktadır. Nepal polisi, bu yasadışı ve adaletsiz tutuklamaları gerçekleştirerek, sözde komünist ve sözde demokratik yüzünü bir kez daha göstermiştir.
Bizler Nepal’in şu andaki durumunu ilan edilmemiş bir olağanüstü hal (sıkıyönetim) olarak kabul ediyoruz. Hükümet ve polis işbirliğiyle, hükümetin faşist politikalarına karşı en ufak bir direniş gösteren herkesin keyfi bir şekilde tutuklanması, Olağanüstü Hal’in somut kanıtıdır.
Daha da önemlisi, tutuklananların hepsi, KP Oli (Khadga Prasad Oli, Nepal başbakanı –ÇN) ve Prachanda’nın uyguladığı faşizme en yüksek sesle itiraz edenlerdir. Hepsi de, her biri kendi konumları doğrultusunda, halkın Demokratik Hakları için savaşma iradesinde kararlıydılar.
Kitlesel tutuklamaları protesto etmek ve KP Oli’nun faşizmine karşı kolektif sesimizi yükseltmek, Nepal halkı ve Nepal demokratik devriminin müttefikleri olarak dünyadaki tüm özgürlük güçlerinin görevidir. Tutuklananların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Ayrıca tutuklananların serbest bırakılması için devrimci bir hareket başlatmak üzere bir inisiyatif oluşturulması çağrısında bulunuyoruz.
Birendra Shah,
ANNISU (REVOLUTIONARY) Enternasyonal Şube Üyesi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu