Manşet

ODTÜ’de çatışmalar sabaha kadar sürdü

H. Merkezi: ODTÜ’de iki gündür süren ağaç dikme eyleminde dün, bu eylemi durdurmak için çevik kuvvet yığınağı yapılmaya başlanmıştı. Dün öğle saatlerinden itibaren, devletin söktüğü ağaçların yerine halkın diktiği fidanları sökmek ve yeni fidanların dikilmesini engellemek için ODTÜ’ye gelen polisler, akşam saatlerinde; gaz ve ses bombaları ile saldırdı. Polise barikat başında direnen kitle, havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Çatışma sabaha kadar sürerken, polislerin kampüsten ayrılmasıyla sona erdi.

ODTÜ yönetiminden açıklama

Diğer yandan, ODTÜ yönetimi; resmi twitter hesabından ağaçların sökülmesiyle ilgili açıklama yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılan ağaçlara karşılık ödendiği açıklanan 211 bin lirayı iade ettiğini duyuran yönetim, üniversitenin resmi web sayfasından yaptığı açıklamada da 18 Ekim gecesi ODTÜ ormanına yapılan baskına tekrar vurgu yaparken tüm çözüm yollarının denenmesine rağmen belediye ekiplerin faaliyetlerinin sabaha kadar sürdüğü belirtildi.

Açıklamada, üniversite senatosu konuyla ilgili toplantıda kararlaştırılan eylem planına da yer verildi. 24 ve 25 Ekim’de 3000 fidan dikiminden oluşan etkinliğin de yer aldığı eylem planı şu şekilde özetlendi:

  • Yerleşkeye izinsiz girilmesi, ağaçların sökülerek kaldırılması ve bu müdahaleden sorumlu kişi ve kurumlar hakkında yasal başvurular 21 Ekim 2013 Pazartesi gününden itibaren başlatılacaktır. Bu işlemlere ilişkin ayrıntılı bilgiler ilerleyen günlerde sizlerle paylaşılacaktır.
  • Üniversite Senatosu 22 Ekim 2013 Salı günü saat 13.30’da toplanarak konu hakkında Üniversitemizin tepkisini yansıtan bir metni karara bağlayacaktır.
  • Üniversite Senatosunun duyurusu 23 Ekim 2013 Çarşamba günü basın mensupları ile paylaşılacaktır.
  • 24 Ekim 2013 Perşembe günü veya 25 Ekim 2013 Cuma günü Yerleşkemize yaklaşık 3000 fidan dikilmesini amaçlayan bir etkinlik düzenlenecektir.  Bu etkinliğe tüm mensuplarımız ve öğrencilerimiz davetlidir. Etkinlik programı Üniversitemiz web sayfasında duyurulacaktır.
  • Bakanlık tarafından onaylanan planla ilgili bir bilgi notu hazırlanarak Üniversite kamuoyu ile paylaşılacak ve bilgilendirme toplantıları düzenlenecektir.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu