Güncel

Özgür Yaşam İçin Vicdan Buluşması

Amed: PKK’li ve PAJK’lı tutsakların başlatmış olduğu açlık grevi 53. gününe girerken hükümet hala sessiz.

Hükümetin bu sessizliğinin bozulması için BDP günlerdir meydanlarda taleplerin yerine getirilmesi için çaba sarfediyor. 3 Kasım günü yapılması düşünülen mitingin valilik tarafından yasaklanması faşist hükümetin taleplerin dile getirilmesinden ne kadar çok korktuğunu gösteriyor. Korkudan BDP il binasını kuşatan, giriş çıkışlara, yapılacak yürüyüşe engel olmaya çalışan devlete inat Amed halkı sokaklara indi.

Polis, barikatı nedeniyle BDP’li vekiller ile birlikte çok sayıda kişi gruplar halinde Batıkent Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Aralarında BDP milletvekilleri Altan Tan, Ayla Akat, Sırrı Süreya Önder, Nursel Aydoğan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in bulunduğu çok sayıda kişi Batıkent Meydanı’nda oturma eylemine geçti. Oturma eyleminden sonra vekiller valiliğe giderken kitle Bağlar ilçesine doğru hareket etti. Bağlara geçen kitle yollara barikatlar örerek düşmanın caddelerde dolaşmasına izin vermedi. Çıkan çatışmalarda yoğun biber gazı ve Tomalarla su sıkıldı. Eylemde düşmana karşı ses bombaları ve Molotof kokteyli kullanan kitle geç saatlere kadar çatıştı.

Çok sayıda göz altıların olduğu ve yaralıların olduğu söylendi. Oturma eyleminin ardından BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP milletvekilleri ile belediye başkanları Diyarbakır Valiliğine geçti.

Milletvekilleri ve belediye başkanları Valilik bahçesinde oturma eylemi yaparken, Valilik önünde önlem alan polisler, BDP lideri Selahattin Demirtaş’a “Sizin yaptığınız yasal değildir randevu almadan devletin resmi kurumuna giremezsiniz” demesi üzerine Demirtaş, “Siz çoluk, çocuk, yaşlı, kadın demeden coplarken, gaz bombası atarken, rendavu mu alıyorsunuz.  Sen benim muhatabım değilsin. Git muhatabım gelsin, valin gelsin. Vali Bey gelsin, Emniyet Müdürü, Vali Yardımcısı gelsin. Ben Vali Bey’i bekliyorum. Benim partimin önünde anamı, bacımı, kardeşlerimi vali dövemez. Ara Vali’yi de içeri giriyorlar de. Yeter bu işkence, bu Vali bu şehri geriyor, kan döküyor. Valisi, Emniyet Müdürü buraya gelecek. Bunlar nasıl insanlarımızı dövüyorlar, dövemez bu vali. Burası valinin babasının malı değil. Bir gün gelecek bu halk sizi tükürüğünde boğacak. Vali benim partime randevulu mu giriyor? Vali benim partime girerken gaz bombasıyla coplarla randevulu mu giriyor?” şeklinde konuştu.

Bağlar ilçesinde yer yer çatışmalar devam etmekte.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu