Güncel

Özgürlük İçin Demokratik Direniş Mitingine Çağrı

H.Merkezi: Amed İstasyon Meydanı’nda 14 Temmuz Cumartesi günü yapılması planlanan “Özgürlük İçin Demokratik Direniş” mitingine Barış ve Demokrasi Partisi ile Demokratik Toplum Kongresi çağrı yaptı.

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak, DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Milletvekilleri İbrahim Binici, Mülkiye Birtane, Halil Aksoy, Demir Çelik, Sabahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, İsveç Sol Parti’den Yekbun Alp ve BDP ve DTK yöneticilerini ve yöneticilerinin olduğu heyet kentte esnafları ziyaret etti, Amed halkını mitinge davet etti.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, valiliğin yasaklama kararına karşılık Amed halkının alanı doldurması gerektiğini dile getirdi.

Miting halkın, sivil iradenin, hükümetin yönettiği bu sürece müdahalesi olacaktır. Hükümetin savaş politikalarına, Hükümetin çözümsüzlük politikasına müdahalesi olacaktır” sözleriyle mitingin anlamını ifade eden Demirtaş, Amed de coşkulu bir miting yapmak istediklerini, valiliklerin ve kamu yöneticilerinin görevinin mitingin özgürce, serbestçe yapılması için tedbirleri almak olduğunu, halkın sözünü duymak istemeyenlerin, dinlemek istemeyenlerin mitingi yasakladığını söyledi.

AKP hükümeti mitingi yasaklayarak Kürt sorununa bakış açısını da bir kez daha ortaya koydu. KCK operasyonlarıyla binlerce yurtseveri zindanlara dolduran AKP, 3. Yargı Paketi çerçevesinde katilleri serbest bırakırken Kürt milletvekillerinin taleplerini ise red ediyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu