Ekoloji

Ordu’da Rant Felaketi

Ordu’nun Ünye, Fatsa, Çaybaşı, Perşembe ilçelerindeki yağış sonucu sel gerçekleşti.

H. Merkezi: Karadeniz Sahil Yolunda ulaşım çift taraflı durduruldu. Hayatını kaybeden insan olmadığı, maddi zararlar olduğu belirtiliyor. Ünye ve Fatsa arasında dört köprü yıkıldı. Ordu Valisi Seddar Yavuz “Vatandaşlar dikkatli olmalı yarın öğle saatlerine dek yağış sürecek” derken beş yaralının hastanelere sevkedildiğini açıkladı.

Ordu Belediye Başkanı Enver Yılmaz “Selden 500 bin kişi etkilendi. Karadeniz sahil yolunda sekiz ana köprümüz yıkıldı. Yedi ilçe etkilendi. En ağır tablo Çaybaşı ve Perşembe’de” dedi.

Ünye’de ise mahsur kalan 165 mahsur işçi kurtarıldı. Ünye ilçesinde sahil yolunda köprüler yıkıldı. Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, basına yaptığı açıklamada, 4 kişinin yaralandığını söyledi. 30 ton fındığın Karadeniz’e gittiği belirtti.

Ahmet Çamyar, yaşanan felaketle ilgili şunları söyledi: “Dört kişi göçük altında kaldı. Vatandaşlarımıza ben geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Birinci katlardan vatandaşlarımızın uzak durmasını rica ediyorum. 4 köprü de yıkıldı. 40 köye ulaşım sağlanamıyor

“Afet var”

Perşembe Belediye Başkanı Kemal Bahtiyar da, “Allah bundan kötüsünü bizlere göstermesin. Nedense artık bizim Perşembemizde yoğun yağmur ve sel felaketiyle karşılaşıyoruz. Yapmış olduğumuz yollar, yaptığımız hizmetler bir anda boşa gidiyor maalesef. Bizim 56 mahallemiz var, yüzde 70-80’inde büyük bir arıza var, afet var. Yağmurun durmasını bekliyoruz, maddi hasarımız çok.

30 ton fındık sele kapıldı

Çaybaşı’nda sel nedeniyle yola serilen yaklaşık 30 ton fındığın sulara kapıldı. Fındık bahçeleri büyük oranda zarar gördü.

Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık, şunları söyledi: “Çaybaşı tarihinde ilk defa camiyi bile su bastı. Selin vurduğu kısımlarda üst ve altyapı hiçbir şey kalmadı. Meteorolojiden aldığımız rakamlara göre metrekareye 120 kilogram yağış olduğunu söylüyorlar. Yenicuma Mahallesiyle bağlantı hattımız tamamen kesildi. Çok ciddi bir hasarımız var. Ciddi bir sel afeti yaşadık. Yaklaşık 30 yıldır bu şekilde bir yağış görmedim.

Fatsa ilçesinde ise T. Kürdistanı’ndan gelen mevsimlik fındık işçilerinin bulunduğu çadırların bulunduğu bölgeyi de sel suları bastı. Çadırlarda mahsur kalan işçiler jandarma tarafından kurtarıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=3ErovzfVYGg&feature=youtu.be&a=

Meteoroloji’den fırtına uyarısı

Meteoroloji’den Doğu Karadeniz için gece 12.00’den yarın saat 15.00’e kadar uyarı geldi. Uyarıda, “Rüzgarın yarın (09.01.2017 Perşembe) Doğu Karadeniz, doğusunda öğle saatlerine kadar batı ve güneybatıdan 6 ila 8 (60-75 km/sal kuvvetinde fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara karşı başta denizcilerimiz olmak üzere ilgililerin. Vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir” denildi.

Valilik’ten açıklama

Ordu Valiliği, yazılı açıklamasından dün geceden itibaren süren yağışların Perşembe, Fatsa ve Ünye ilçelerinde çok sayıda heyelan, toprak kayması, su baskını ve dere-ırmak taşması olayı meydana geldiğini söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=hcose-io3mE

Valilik açıklamasına göre;

* Ünye’nin Çevizdere mevkiinde bulunan Karadeniz Sahil Yolundaki ulaşımı sağlayan Cevizdere Köprüde sel nedeniyle çökme meydana geldi. Devlet Karayolu çift taraflı olarak trafiğe kapatıldı.

* Ünye’nin Yiğitler Mahallesinde, toprak kayması sonucu fındık toplayan 5 kişi yaralandığı ihbarının alınması üzerine, arama-kurtarma ekiplerince olaya anında müdahale edildi ve 112 acil ambülans ekiplerince saat 15.00 itibariyle yaralılara ulaşılarak, müdahalede bulunuldu. İlk bilgilere göre yaralıların hayati tehlikesi olmadığı belirtilmiştir.

* Ünye’nin Cevizli Mahallesinde sel baskını nedeniyle evinde mahsur kalan bir vatandaş kurtarıldı.

* Ünye Cevizdere mevkiinde faaliyet gösteren bir tekstil işletmesinde mahsur kalan 165 işçiyi kurtarmak için arama-kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

* Perşembe’ye bağlı Medreseönü/Çandır mahallesinde evinde mahsur kalan bir vatandaş arama-kurtarma ekiplerince kurtarıldı. Perşembe ve Fatsa ilçelerinde risk altında bulunan sekiz konut tedbir amaçlı tahliye edilmiştir.

* Fatsa Eskimadendüzü mevkiinde bulunan mevsimlik tarım işçileri alanındaki 400 fındık işçisi, Demirci Mahallesindeki 150 fındık işçisi tahliye edilerek, ilçedeki spor salonlarına yerleştirildi.

TMMOB: Felaketin nedeni yağışlar değil, yanlış kentleşme ve ulaşım politikalarıdır.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sık sık yaşanan sel felaketlerine ilişkin TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Doğu Karadeniz’de yaşanan felaketin nedeni yağışlar değil, yanlış kentleşme ve ulaşım politikalarıdır” dedi.

Koramaz yaşanan felakette dere yatağında bulunan ev, iş yeri ve sanayi bölgelerinin sular altında kaldığını, dereler üzerinde kurulan köprülerin kullanılamaz hale gelmesine değinerek şunları kaydetti:

“Yıllardır bölgede yaşanan sel olaylarıyla ilgili yaptığımız inceleme ve değerlendirmelerde, üç ortak noktanın öne çıktığını gözlemliyoruz: İlki dere yataklarındaki yapılaşma, ikincisi Karadeniz Sahil Yolu’nun oluşturduğu setin derelerin Karadeniz’e ulaşmasına engel olması, üçüncüsü de HES’ler nedeniyle derelerin akış rejiminin bozulmasıdır. Bu üç temel sorun çözüme kavuşturulmadan, bölge halkının can ve mal güvenliğinin sağlanması mümkün değildir.”

“Bölge adeta sellere karşı savunmasız hale getirilmektedir.”

Hükümetin sorunları çözmek yerine, sorunları kalıcı hale getirerek bölgenin yüz yüze olduğu tehdidin daha da büyümesine neden olduğunun altını çizen Koramaz sözlerine şu şekilde devam etti:

“İmar barışı adı altında dere yataklarına yapılmış yerleşimlere ruhsat verilmekte, derelerin üstleri kapatılarak-dere yatağı betonlaştırılarak suyun doğal yollarla denize ulaşması engellenmekte, bölgede yoğunlaşan HES ve Madencilik faaliyetleri nedeniyle doğal bitki örtüsü yok edilmekte, Karadeniz Sahil Yolu ve dolgu alanlarla bölge adeta sellere karşı savunmasız hale getirilmektedir.”

https://www.youtube.com/watch?v=IpAdOMnLZDo

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu