Güncel

PKK ve PAJK’lı tutsaklar açlık grevine başlıyor

Hapishanelerde bulunan PKK ve PAJK’lı tutsaklar, hasta tutsakların serbest bırakılması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle uyarı amaçlı olarak 12 Eylül’de 3 günlük açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

H. Merkezi: Hapishanelerde bulunan PKK ve PAJK’lı tutsaklar adına yazılı açıklama yapan Deniz Kaya, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması, hasta tutsakların serbest bırakılması ve tedavi edilmesi için uyarı amaçlı 3 günlük açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Deniz Kaya, hapishanelerdeki koşulların zorlaştırıldığı, baskı ve işkencelerin arttırıldığını belirtti ve “Kamuoyunda özel savaş politikaları ile her şeyin üstünü kapatma istemi aslında aktif faşizmi gizleme çabalarıdır. Bizler esaret koşullarının hiç bir din, demokrasi, hak, hukuk ve özgürlük anlayışıyla alakasının olmadığını görüyor ve yaşıyoruz. Özellikle hasta yoldaşlarımızın tedavilerinin yapılmaması sonucunda yaşamını yitirmeleri tamamen bir insanlık suçudur. Son aylarda Nihat Baymış, Celal Şeker, Selahattin Aytek ve Koçer Özdal yoldaşlar; sağlık sorunlarının ciddi olması ve düzenli olarak tedavi edilmemesinden kaynaklı yaşamlarını yitirdiler” dedi.

“Açık bir cinayet”

Binlerce ağır hasta tutsağın olduğunun ve tahliye edilmesi gerektiğinin sağlık raporlarıyla tescillenmesine rağmen tahliye edilmemelerinin “açık bir cinayet” olduğu belirten Kaya, şu ifadelerde bulundu: “Bir dönem TC devleti faili meçhullerle hareket edip kendini meşrulaştırırken şimdi ise aleni bir şekilde zindanlarda bunu yapıyor, bu bir insanlık suçudur.

“Tecridi kabul etmiyoruz”

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki durumuna da dikkat çekilen açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Önderliğimiz üzerinde gelişen eşsiz tecridin kodları faşizmin korkularında çözüldüğü böylesi bir anda hakikat ve özgürlük yanlısı olanların ‘kral çıplak’ deme cesaretini göstermelerinin zamanıdır. Ülkeyi diktatöryal sistemle faşist rejime sürükleyen Erdoğan hükümeti her türlü baskı ve talanı kendine meşru görmesinin yegane gerekçesi gelişen ve büyüyen sessizliktir. Bu nedenle kendine demokrat aydın entelektüel diyen herkesin bu sessizliği bozması gerek. Önderliğimiz İmralı zindanında ağır tecrit altında bir tutum, bir tavır ve bir ses sahibi olduğu bilinmelidir. Bizler 10 bini aşkın PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak önderliğimizle kenetlendiğimizi ve tecridi asla kabul etmediğimizi belirtiyoruz.

Açıklamada tutsakların başlatacağı eyleme ilişkin ise şu ifadeler yer aldı:

AKP-MHP faşizminin tüm uygulamalarına karşı asla taviz vermeyeceğimizi ve direneceğimizi belirtiyoruz. PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak önderliğimiz üzerinde tecridin kaldırılması ve hasta arkadaşlarımızın serbest bırakılması, tedavi edilmesi için uyarı amaçlı 12 Eylül’de başlatacağımız 3 günlük açlık grevi eylemine gireceğimizi belirtiyoruz. Burada yaşamını yitiren tüm yoldaşlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor ve anılarına bağlılık gereği mücadele ölçüsünü yükselteceğimizi belirtiyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu