GüncelManşet

“Herşeyden önce halk diyen bizim güçlü Muro…”

6 Mayıs 2016 tarihinde Dersim Merkez’e bağlı Geyiksuyu bölgesindeki Okurlar Köyü mevkiinde TC ordusu ile TKP/ML’ye bağlı TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada TİKKO gerillaları Haydar Arğal ve Murat Tekgöz ölümsüzleşmişti. Murat Tekgöz (Rıza)’ü Elaziz’de yaşadığı mahalleden bir arkadaşı yazdı:

Bizim güçlü Muro…

Bütün mahalle biliyor ki çok iyi, yardımsever, misafirperver biriydi. İçinde hiçbir kötülük yoktu. Tanıdığımdan beridir devrimcidir…

O, her şeyden önce “halk” diyordu! Bu söylemine uygun olarak mahallede yardım etmediği kimse yok gibiydi. Ve bizim çok güzel zamanlarımız oldu. Çocukken favori oyunumuz misket yuvarlamak, top oynamaktı. Daha önce de belirttiğim gibi çok misafirperverdi, hatta öyle ki evine misafir olarak gelen biri yemek yemezse dayak yerdi (!), kısacası o sofraya oturmaktan başka bir şans bırakmazdı… Ben Muro’nun (Rıza) üstüne bu kadar yüreği yiğit, güzel insan tanımadım.

Hiç unutmam, bir gün mahalleye devrimciler gelmişti. Daha 17-18 yaşlarında genç devrimcilerdi hepsi ve polisler onları gözaltına almak istemişlerdi. Polisin bu saldırısına karşı Murat (Rıza) tek başına polislerin elinden aldı devrimcileri.

Gerillaya katıldığını duyduğumda ilk başlarda inanamadım. Aslında ondan beklediğim bir şeydi ama yine de tanıdığın biri olunca böyle oluyor sanırım… DersimSpor’da oynarken bana söylediği şu cümlesi aklımda: ‘Senin için ailen var, benim için halk var’.

O tek kişi kalıncaya kadar mücadele etmek gerektiğine inananlardandı… Davasına, halkına, mücadelesine inancı tamdı.

Sosyal medyada Dersim’de 2 TİKKO gerillasının şehit olduğuna dair haberleri gördüm önce. Duraksadım, inanmadım,  kanım dondu… Aklıma Murat (Rıza) geldi direkt. Sonra Murat Tekgöz (Rıza) ve yoldaşı Haydar Arğal (Sinan) ‘ın şehit düştüğünü gördüm.

İnanmadım, inanamadım… Bir umut dedim ki, yalandır. Duraksadım, yıkıldım, ciğerimden sanki bir parça koptu. Mezar başına gittiğimde çocukluğumuz, gençliğimiz bir bir gözümün önüne geldi.

‘Ölür mü be Partizanlar’ dedim. Ölmezler… Çünkü yere düşürmediğiniz kızıl sancağı daha da yükselteceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu