Güncel

Şehit düşen çocuklarının cenazelerini almak için Nisan’dan beri bekliyorlar

Amanoslar’da farklı tarihlerde çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren ve kimsesizler mezarlığına defnedilen Hêzên Parastina Gel(HPG) savaşçılarının cenazeleri teşhis edilmesine rağmen ailelerine verilmiyor. Aileleri, kimsesizler mezarlığına defnedilen çocuklarının cenazelerin hemen almak istiyor.

H. Merkezi: Amanos dağlarında Mart’tan bu yana çıkan çatışmalarda ve Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın (SİHA) saldırıları sonrası Adana Adli Tıp Kurumu Morgu’na (ATK) 30’a yakın cenaze getirildi. Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği habere göre, bu cenazelerden 7’si aileleri tarafından teşhis edildikten sonra verilen DNA kan örneklerinin de uyuşması sonrası alınarak memleketlerinde toprağa verildi. 23 cenaze ise hala Adana’da bulunan Asri, Kabasakal, Buruk ve Küçükoba mezarlıkları içinde bulunan kimsesizler mezarlığında bulunuyor.

Teşhise rağmen dna istendi

Birçok aile Adana Adli Tıp Kurumu’nda çocuklarının cenazelerini teşhis etmesine rağmen cenazeler şimdiye kadar teslim edilmedi. Ailelerden DNA testi için kan örnekleri alındı ve aradan geçen süreye rağmen DNA sonuçlarının çıkmadığı belirtiliyor. Aileler, yönlendirildikleri Osmaniye veya Dörtyol Cumhuriyet başsavcılıklarından ise herhangi bir sonuç alamıyor.

“Nisan ayından beri bekliyoruz”

DNA testi için kan örneği veren ailelerden biri HPG’li Süleyman Kılıç’ın babası Mehmet Kılıç. 5 Nisan’da DNA testi için kan örneği veren baba Kılıç, defalarca ATK’yi aradığını ve Adana’ya geldiğini ancak DNA testinin halen çıkmadığını vurguladı. Baba Kılıç, “4 Nisan’da Arsuz İlçe Jandarma’dan beni arayıp, ‘senin Süleyman adında oğlun var mı? Süleyman adındaki oğlun Arsuz’da çatışmada öldürüldü. Cenazesi Adana Adli Tıp’ta gidip oradan alabilirsiniz’ dediler. Ben de ertesi gün Adana’ya gittim, bir cenaze gösterdiler, yandığı ve parçalandığı için teşhis edemedik. Ben de DNA testi için kan örneği verdim o günden bu yana bir cevap yok. Cenazemizi istiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu