Emek

Sendikal bilgilendirme için gittiği okulda gözaltına alındı

İzmir: İzmir’de gözaltına alınan Eğitim-Sen İzmir Şube yöneticisi Bahri Aksan, yaşadığı süreci kamuoyuyla paylaşmak üzere Eğitim-Sen İzmir Şube binasında basın açıklaması düzenledi.

Sendika olarak üyeleri bilgilendirmek üzere okul ziyaretlerinde bulunan Eğitim-Sen İzmir Şube yöneticisi Bahri Aksan, ziyarette bulunduğu bir okulda okul müdürü tarafından polisin çağrılması ile gözaltına alınmıştı. Basın açıklamasını yapan Eğitim-Sen üyesi Hasan Ali Kılıç, yaşanan süreçten bahsetti. Kılıç yaptığı açıklamada, Bahri Akkan ve şube sekreteri Hanefi Duman’ın, şube üyelerini bilgilendirmek amacıyla, iş yeri gezileri kapsamında okullara gittiklerini ve okul müdürü ile okuldaki polislerle karşılandıklarını; içeri giremeyeceklerinin söylenmesinin ardından Şube Başkanı Bahri Akkan’ın gözaltına alındığını ifade etti.

OHAL kapsamında sendikal faaliyetlerin engellenmesini bir skandal olarak değerlendiren Kılıç, hukuksuzluğun bu denli yaşandığına ilk olarak şahit olduklarını belirtti.

Açıklamanın ardından gözaltına alınan Şube Başkanı Bahri Aksan ise kaymakam, ilçe milli eğitim müdürü ve okul müdürü için suç duyurusu hazırlıklarının olduğunu belirtti. Aksan, “Bu tür uygulamalarla karşılaşmak istemiyorsak demokrasi güçleri olarak OHAL’e karşı mücadele etmeliyiz” diyerek açıklamayı sonlandırdı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu