Güncel

SGDF, Suruç için adalet çığlığını büyütmeye çağırdı

İstanbul: 20 Temmuz’da Suruç’ta yaşanan ve 33 devrimcinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı’nın 1. yıldönümü yaklaşırken Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) başlatmış olduğu “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası hakkında bilgi vermek üzere bugün Beyoğlu Kültür Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

SGDF tarafından Kobanê’nin yeniden inşası için başlatılan kampanya kapsamında Suruç’ta basın açıklaması gerçekleştiren devrimcilere DAİŞ-TC işbirliği ile 20 Temmuz 2015 tarihinde bombalı saldırı gerçekleştirilmiş; saldırıda 33 devrimci katledilmişti. Katliamın birinci yılına yaklaşılırken SGDF, başlatmış olduğu “Suruç için adalet, herkes için adalet” kampanyası hakkında bilgi vermek üzere bugün Beyoğlu Kültür Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet Platformu avukatları, Ankara Demokrasi ve Barış Derneği’nden Adnan Bulut, Cumartesi Annelerinden Gülşah Tağaç ve Hanife Yıldız, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP PM üyeleri, ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi ile parti yöneticileri, ÖTSP’den Nihat Göktaş, Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Devrimci Parti MYK üyesi Hakan Aktaş, Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, DİSK Yürütme Kurulu Üyesi Kanber Saygılı ve EHP Gençliği’nden Nurseli Gözüaçık da katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan Av. Özlem Gümüştaş, “Hepimiz Türkiye halklarının özgürlük ve adalete çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde, SGDF’nin çağrısını çok önemsiyoruz. Biz bu çağrıya uyarak bir araya geldik” dedi. Gümüştaş’ın ardından SGDF Eş Başkanı Özgen Sadet kampanyaya ilişkin bilgilendirme yaptı. Aradan geçen bir yılın oldukça zorlu geçtiğini belirten Sadet, Suruç’un ardından Ankara Katliamı’nın yaşandığını hatırlattı ve “Kürt illerinde yürütülen sömürgeci savaşa direnen halkımıza açıktan soykırım politikası uygulandı. Cizre’de vahşet bodrumlarında insanlığımıza kast edildi” dedi.

“Katliamların aydınlatılması konusunda tek bir adımın atılmadığı, istihbarat listelerine, arama kayıtlarına rağmen IŞİD çetelerinin kent merkezlerinde ellerini kollarını sallayarak dolaştığı ve katliam örgütledi, siyasi iktidarın bu faillere ‘eylem yapmadan yakalayamayız’ diyerek arka çıktığı sayısız örnek yaşadık” şeklinde sözlerine devam eden Sadet, katliamı yapanların değil, katledilenlerin yoldaşlarının gözaltına ve tutuklama furyasına maruz kaldığını belirtti.

“20 Temmuz 2016 tarihini Saray’a karşı direniş cephesi yapmaya hazırlanıyoruz”

“Adalet”in sokak mücadelesi ile sağlanacağını bildiklerini ifade eden Sadet, “20 Temmuz 2016 tarihini Saray’a karşı direniş cephesi yapmaya hazırlanıyoruz” diyerek kampanya programına ilişkin bilgi verdi.

Kampanya programı şu şekilde: “Düş yolcuları Adalet yolunda, Suruç için 1 Milyon İmza” şiarı ile bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya boyunca “adalet büroları” açılarak katliamın teşhiri yapılacak ve “adalet gönüllüleri buluşuyor” etkinlikleri düzenlenecek. 16 Haziran-18 Temmuz tarihleri arasındaki 33 günde 33 farklı katliam noktasında Suruç katliamının gerçekleştiği 11.50 saatinde adalet eylemleri gerçekleşecek. 16 Temmuz’da Deniz Gezmiş Parkı’nda “Hiçbir Düş Yarım Kalmayacak, Adalet Kazanacak” şiarıyla bir adalet gecesi düzenlenecek.

20 Temmuz tarihinde ise SGDF’liler, 33 devrim şehidinin düşlerini yarım bırakmamak için Kobanê’de olacak. Ayrıca bir heyet de Cizîr’e ziyaret gerçekleştirecek. 24 Temmuz günü ise merkezi mezar anması Gazi Mezarlığı’nda yapılacak.

Sadet son olarak “Sizleri herkes için adalet çığlığını büyütmeye çağırıyoruz. Bu davet Suruç’taki 33 düş yolcusundan, bu davet büyük insanlık için” dedi.

IMG 9972“Adalet birlikte büyütmek istiyoruz”

Suruç’taki saldırıda yaralanan SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç ise AKP-Saray faşizminin zulmüne uğramış ve adalet mücadelesi yürüten herkesle yan yana olmak istediklerini belirtti. 20 Temmuz katliamının Saray’ın savaşı başlattığı tarih olduğunu hatırlatan Yüzgeç “Bir yıla yakın süredir yaşanan katliam ve ölümlerde yitirdiklerimiz bizden faşizmi alaşağı etmemizi bekliyor. Bizden daha büyük mücadele bekliyor. Bu kampanyayla adalet arayan kim varsa ya yana gelmek istiyoruz. Nasıl ki 20 Temmuz’da Türkiye’nin dört bir yanına giden cenazelerimizi birlikte uğurladıysak, aynı inatla ve ruhla onlar için adaleti birlikte büyütmeyi istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Yan yana duracağız, mücadele edeceğiz”

Açıklamaların ardından basın toplantısında katılanlar da söz aldı. ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi, SGDF’nin kampanyasına aktif destek sunacaklarını kaydetti.

Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay da, Suruç katliamının Türkiye tarihinde gerçekleştirilen en büyük katliamlardan biri olduğunu ve dönüm noktası olduğunu hatırlattı. Günay, “Katliamın sorumlusu iktidarı alaşağı edecek bizim örgütlü mücadelemizdir, yan yana duruşumuzdur, devrimci dayanışmadır. Bundan sonrası açısından hem katillerin cezalandırılması, hesap sorulması, halkların eşitlik ve barış içinde yaşayacağı coğrafya için yan yana duracağız, mücadele edeceğiz” dedi.

EHP Gençliği’nden Nurseli Gözüaçık, Suruç’ta katledilen gençlerle Gezi’de, üniversitelerde omuz omuza mücadele verdiklerini söyledi ve şunları ekledi: “Herkes için adalet istiyorsak, Erdoğan’a karşı hep birlikte mücadele etme sorumluluğundayız. Bunu da yan yana gelerek, demokrasi cephesinin kurarak hayata geçirilebileceğini düşünüyoruz” dedi.

Barış Anneleri Meclisi adına konuşan Güler Buğday’ın Kürtçe yaptığı konuşmanın ardından Ankara katliamında hayatını kaybeden Meryem Bulut’un oğlu Adnan Bulut söz aldı. Bulut, “Barış annesinin sözleri benim annenim sözleridir. Ben annemin sözleriyle anlatmak istiyorum” dedi. Suruç ve Ankara’da katledilenlerin tek özleminin barış olduğunu söyleyen Bulut, “Annemin düşüncesi barıştı, bütün annelerin de düşüncesi aynıydı. Annem Suruç’taki patlamayı duyduğu zaman, ömründen ömrü gitti. Annem gençlerin Kobane’ye gidiş sebeplerini biliyordu. Orada yok olan hayatları yaşamak istedikleri için o insanlar katledildi. Ankara’daki patlama Türkiye’yi susturmak için yapıldı. Her zaman adalet için bir arada olacağız. Çünkü bu katliamları yapan insanlar, adalet olmazsa yeni katliamlar, yeni ölümler gerçekleştirecekler. Her gittiğim etkinlikte annem yanımda. Buradaki annelerin yanında da canları duruyor. Ta ki ceza verene kadar biz de mücadele edeceğiz. Bizler sizinle beraberiz” ifadelerini kullandı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Hacer Elçin yaptığı konuşmada “10 aydır adalet arıyoruz. Biz burada acıların ortak olduğunu, mücadelenin de ortak olduğunu gördük. Birlikte olursak kazanacağımızı biliyoruz” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu