Güncel

İstanbul Barosu 2016 Genel Kurulu’nda Tahir Elçi için protesto

H. Merkezi: İstanbul Barosu 2016 Genel Kurulu’nda Amed’de katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi için protesto gerçekleştirildi. Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın Tahir Elçi’nin cenaze törenine katılmamasını protesto eden avukatlar, kürsüyü işgal ettiler.

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar listesinin başkan adayı Several Ballıkaya Çelik için stant açılırken salonun girişine katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin fotoğrafı asıldı. Ayrıca salon girişine “Barış Elçisi“, “Hepimiz Elçiyiz, öldürmekle bitmeyiz“, “Savaşa karşı hakların barışını savunuyoruz” ve “Cizre’de yanan insanlıktır. İnsanlığı savunacağız” yazılı pankartlar asıldı. Salona asılan “Jin jiyan azadi” yazılı pankart ise kısa süre sonra çalındı.

Saygı duruşu ve divan seçiminin ardından Genel Kurul açılış konuşmasını yapmak üzere mevcut Baro Başkanı Ümit Kocasakal kürsüye çıktı. Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar, Tahir Elçi’nin cenaze törenine katılmayan Kocasakal’ı protesto etti. Konuşması sırasında “Hepimiz Tahir Elçi’yiz” yazılı fotoğraflar taşıyan avukatlar, “Hepimiz Tahir’iz öldürmekle bitmeyiz”, “Şehit namirin” ve “Faşime karış omuz omuza” şeklinde sloganlar attı. Kürsüyü işgal eden avukatlar, bir süre sonra Kocasakal’ı dinlemeyeceklerini belirterek salonu terk etti.

Protesto nedeniyle oldukça zor durumda kalan Kacasakal, “Tahir Elçi’nin ölümü bana en büyük acıyı veren ölümlerdendir” iddiasında bulundu, ancak cenaze törenine neden gitmediğine dair bir açıklama yapma gereği dahi duymadı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu