Dünya

Stuttgart’ta Dünya Kobanê Günü için yürüyüş gerçekleştirildi

Stuttgart: Stuttgart Demokratik Güç Birliği’nin çağrısı ile Lautenschlagerstraße’de 1 Kasım Dünya Kobanê Günü yürüyüşü gerçekleştirildi.

Kobanê zaferini selamlamak için saat 14.00’te biraraya gelen devrimci, demokrat ve yurtseverler miting ve yürüyüş boyunca Kobanê için dayanışma ve zafer sloganlarını haykırdılar. Kobanê şehitleri şahsında tüm dünya devrim şehitleri anısına gerçekleştirilen saygı duruşu ile miting başladı.

 

“Dayanışma bugün de sürmeli”

Demokratik Güç Birliği adına yapılan konuşmada Dünya Kobanê Günü’nün anlamına değinilirken, Kobanê işgali sırasında Stuttgart’ta gösterilen dayanışmanın bugün de gösterilmesi gerektiğine değinildi. Konuşmada ayrıca Kürt halkı başta olmak üzere tüm demokrat ve devrimciler üzerinde uygulanan baskı ve tutuklama terörü teşhir edildi.

Ardından yürüyüşe geçildi. Yürüyüş esnasında devrimci ve enternasyonal dayanışmanın önemini içeren sloganlar atıldı. Şehir merkezinden geçen yürüyüş güzergahı Schlossplatz’da son buldu. “Dağlarda düğün var, savaşa selam” sözleri ile katılımcılar burada halaya durdu. Şenol Akdağ ve Onur Olgun’un seslendirdikleri dayanışma türkülerinden sonra duyarlılık çağrısı ile etkinlik sonlandırıldı. 

 

{gallery}stutgartta kobane eylemi{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu