Manşet

Taksim Dayanışması: “Asla Vazgeçmeyeceğiz!”

İstanbul: Mahkemenin Taksim Gezi Parkı kararının kamuoyuna yansıması üzerine valiliğin gezi parkı yasağının hukuk dışı olduğunun açığa çıkmasıyla Taksim Dayanışması dün saat.19.00’a “Gezi Parkına giriyoruz” çağrısı yapmıştı. Dayanışmanın çağrısıyla İstiklal Caddesinde bir araya gelen onbinlerce insan, polisin gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle gerçekleştirdiği saldırıya uğradı. Polisin saldırısına karşın on binlerce insan gece saatleri boyunca Taksim Gezi Parkına girmek amacıyla Taksim çevresinde direnişi sürdürdü. Yaşananlar üzerine bir açıklama yapan Taksim Dayanışması mücadeleye devam edeceklerini ilan etti.

Taksim Dayanışması’nın açıklama metni şöyle;

Artık Yeter! Aralıksız ve Israrla Sürdürülen Polis Şiddetini Kınıyoruz!

6 Temmuz 2013 Cumartesi günü; Gezi Parkı’nı halka kapatanlara, Taksim Meydanı ve Gezi Parkını kimliksizleştirme, insansızlaştırma ve betonlaştırma planlarının iptaline yönelik mahkeme kararını elden tebliğ etmek; parkımızın açılmasını sağlamak için güle oynaya Taksim’de buluşmaya çalışan yurttaşlarımız yine iktidarın hukuksuz, acımasız şiddet ve saldırısına maruz kalmıştır.

Polisin ortada herhangi bir gerekçe olmadan, tek niyetikamusal alanlarımız olan meydanda parkta buluşmak olan yurttaşlarımıza karşı uyguladığı şiddet 28 Mayıs’tan beri sürdürülen şiddet politikalarının değişmediğini, şiddetin ısrarla sürdürülmek istendiğini göstermektedir.

Gezi Parkı’nın bir gün sonra açılacağını duyurarak tek niyeti parka gitmek olan yurttaşlarımızı engellemek için Polis Şiddetini bir kez daha güvenliğini sağlamakla yükümlü olduğu halka karşı kullananlar dün yaşananların tek sorumlusudur.

Taksim’de polis tarafından, barış içinde Taksim Gezi Parkı’na gitme talebindeki insanlara yapılan acımasız ve insanlık dışı müdahaleyi ve gün boyu devam eden gözaltı şiddetini kınıyoruz.

Ne medya karartmaları, ne hükümetin keyfi ve hukuk tanımaz uygulamaları ne de bizi birbirimizden koparmayı amaçlayan tutuklamalar, gözaltılar, asılsız karalama kampanyaları içerisinde bulunduğumuz dayanışmayı sonlandıramayacaktır.

Bütün dünyaya örnek olan Dayanışmamızdan, taleplerimizden ve kazanımlarımızdan vazgeçmedik ve asla vazgeçmeyeceğiz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu