Manşet

“Taksim’den Dersim’e direnenler kazanacak!”

Dersim: 13.’sü düzenlenen Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin son gününde devletin Dersim’e yönelik saldırganlığına karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Seyit Rıza Parkı’nda başlayan yürüyüş, Munzur’un yapılan barajların sonucu olarak bir gölet haline geldiği yerin yakınlarında olan Jara Goleçeto ve Parkı’nda sonlandı.

Yürüyüş boyunca “Baraj yapma boşuna yıkacağız başına!”, “Dersim’de karakol/baraj istemiyoruz!”, “Munzur özgür akacak!” gibi sloganların yanında Taksim direnişini selamlayan “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” sloganlar da atıldı. Ayrıca Taksim direnişi şehitlerinin de isimleri sayılarak “yaşıyor” denildi.

Ses aracında kitleyi yönlendirmeye çalışan sunucuların, yürüyüşe katılmayan ve izleyen halkı yürüyüşe katılması için çağırırken “bu eylem hiçbir siyasi organizasyonun değildir, Dersim’e sahip çıkma yürüyüşüdür…” gibi cümleleri kullanması dikkatlerden kaçmazken; bu aslında devrimci, ilerici örgütlere ve örgütlü olmaya dair bakış açısındaki anlayış sıkıntısını göstermektedir.

 

IMG 9731“Ho ver bide Muzir!”

Jara Goleçeto ve Parkı’na ulaşılmasıyla sonlanan yürüyüşün ardından Festival tertip komitesi adına açıklama yapıldı.

Açıklamada Gezi tutsaklarının derhal serbest bırakılması belirtilirken, “Taksim’den Dersim’e direnenler kazanacak!” denildi.

Dersim’deki karakol, Hes, baraj yapımlarına dair birçok ayrıntı paylaşılırken, Dersim’in üçte birinin yasaklı bölge olduğu ve bu bölgelerin satın alınarak maden aramacılığı yapıldığı bilgisi dikkat çekici bir ayrıntı olarak yer aldı.

“Unutmayalım ki şu an birçok hareket gücünü Dersim’den alıyor” denilen açıklama;  Dersim’e, doğaya, kültüre sahip çıkma ve mücadele etme çağrısıyla sonlandırıldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu