Kadın

Talat Bulut’un tacizine karşı Oyuncular Sendikası ve dizinin kadın oyuncularından  açıklama

Talat Bulut'un tacizine ve açıklamasına kadın örgütlerinden tepkiler devam ederken Oyuncular Sendikası ve dizinin kadın oyuncuları tacize karşı kadın dayanışmasına vurgu yapan açıklamalar yayınladı.

H.Merkezi: Oyuncular Sendikası, Yasak Elma dizisinin setinde Talat Bulut’un bir çalışanı taciz etmesi üzerine bir açıklama yayınlayarak, tüm sektör çalışanları ve oyuncularla birlikte hareket edeceklerini duyurdu.

Talat Bulut tacizin ardından tacizin üzerini örtmek ve kendini “aklama” için yaptığı “açıklama” ile tacizi yeniden üreten sözler sarf etti. Talat Bulut’un tacizine ve açıklamasına kadın örgütlerinden tepkiler devam ederken Oyuncular Sendikası ve dizinin kadın oyuncuları tacize karşı kadın dayanışmasına vurgu yapan açıklamalar yayınladı.

Oyuncular Sendikası’nın Twitter adresinden ‘Kamuoyuna duyuru’ başlığıyla yayınladığı açıklamada, “Oyuncular Sendikası olarak fiziksel, sözel ve psikolojik tacizler konusunda duruşumuz çok nettir. Çalışma hayatından doğan kaygılar sebebiyle birçok kadın meslektaşımız maruz kaldığı ayrımcılığı ve tacizi dile getirememektedir. Bu konuda tüm üyelerimize ve sektör çalışanlarına güç vermek, beraber hareket etmek, yan yana olmak sendikamızın asli görevidir. ‘Yasak Elma’ dizi setinde yaşanan olay yargıya intikal etmiştir. Oyuncular Sendikası olarak sürecin takipçisi olacağımızı, Sendikalar Kanunu ve Ana tüzüğümüz’den doğan tüm yasal yaptırımlarımızı bu süreç içerisinde harekete geçireceğimizi kamuoyuna saygılarımızla bildiririz” denildi.

Yasak Elma dizisinin kadın oyuncuları da dayanışma açıklaması yaparak, kadına yönelik ter türlü şiddetin karşısında tutum alacaklarını dile getirdi.

Dizinin kadın oyuncuları, “Verilen mücadelede kadın olarak dayanışma içerisindeyiz”

Açıklama şu şekilde, “İçine düştüğümüz talihsiz meseleye dair, #Yasakelma kadınları olarak, bir çift sözümüz olacaktır; ancak yargılama sürecini etkilememek adına şimdilik yorum ve açıklama yapmamayı tercih ediyoruz. Kadına yönelik ter türlü şiddet, fiziksel veya cinsel şiddete karşı olduğumuzu ve bunu doğuran ter türlü oluşmuş tutum ve davranışları ortadan kaldırmak adına verilen mücadelede kadın olarak dayanışma içerisinde olacağımızı bildiririz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu