Güncel

“Tecrit öldürüyor F tipleri kapatılsın”

İstanbul:Hak ihlallerin sona ermesi için ısrarla haykırma devam edeceğiz!” diyeh İHD İstanbul Şube Cezaevi Komisyonu bugün(15 Aralık) saat 18.00’de bir araya gelerek her cumartesi yaptıkları F oturumunu gerçekleştirdi. Gün boyunca İnsan Hakları Haftası kapsamında stand açan ve bildiri dağıtımı yapan insan hakları savunucuları insan hakları ihlallerine karşı duyarlılık çağrısı yaptı.

Yerde F harfi çizerek “Tecrit öldürüyor F tipleri kapatılsın” şiarıyla düzenledikleri eylemde,  hapishanelerdeki hak ihlallerine yer verildi ve İnsan Hakları Haftası’na ilişkin açıklama yapıldı.

İnsan hakları savunucuları adına açıklamayı okuyan Gönül Sonbahar; “Bir kez daha hiçbir işe yaramayan hapsetme mantığından ve bunun sonucu olan baskıcı politikalardan vazgeçilmelidir. F tipi tecrit işkencesine son verilmelidir. Keyfi uygulamalar, baskı politikaları ve işkencelere son verilmelidir. Mahpusu insan sayan politikalar üretilmelidir. Hasta mahpuslar serbest bırakılmalıdır” dedi.

Basın açıklaması; “Tecrite son”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “İçerde dışarda hücreleri parçala”, “Onursuz arama işkencesine son” sloganlarıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu