Güncel

TTB ve İTO gözaltı ve tutuklamaları protesto etti

İstanbul: Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu’un Taksim direnişi kapsamında gözaltına alınmasını, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilip daha sonra serbest bırakılmasını yapılan basın toplantısı ile protesto etti.

Bugün( 13 Temmuz) gerçekleştirilen basın toplantısı Cağaloğlu’nda bulunan İstanbul Tabip Odasında saat 12.30’da gerçekleştirildi. TTB Merkez Konseyi adına açıklama yapan Başkan Özdemir Aktan, 2013 Haziran ayının, Taksim Gezi Parkı’nda doğasına, yeşiline, köklerinden sökülen ağaçlarına sahip çıkan milyonların direndiği bir ay olarak tarihe geçtiğini söyledi. Türkiye’de, bundan sonra özgürlüklerin, hak aramanın ve demokrasinin Gezi Parkı öncesi ve sonrası olarak ayrı ayrı konuşulacağını belirten Aktan, Gezi direnişinin, dayanışmanın yükseldiği, korkuların atıldığı bir süreç olarak geliştiğini vurguladı. Polis şiddetine maruz kalan direnişçilere gönüllü olarak sağlık hizmeti veren sağlık emekçilerinin suçlandığını hatırlatan Aktan, ülkede yeniden bir korku ortamı yaratılmak istendiğini kaydetti. “Halkın isyanından korkuyorlar” dedi.

Aktan’ın ardından İTO başkanı Taner Gören’de bir konuşma gerçekleştirdi. Gören, konuşmasında “Biz Tıp Fakültelerinde mezun olurken, zorda olan, acil olarak hizmete ihtiyacı olan herkese hizmet edeceğimiz için yemin ettik. Bu nedenle kimseden izin almamıza gerek yok” dedi. Eskişehir, Mardin, Mersin, Ankara, Adana, Kocaeli Tabip odası temsilcilerinin de söz aldığı açıklamada son sözü tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen ve daha sonra bırakılan Ali Çerkezoğlu aldı.

Devletin Taksim Meydanı’nda örgüt arayışı içerisine girdiğini belirten Çerkezoğlu “İşte örgüt burada, dayanışmayı suç örgütü olarak gösteren zihniyet bunu gördü. Sendikaların, Odaların, Devrimci demokrat sosyalist kurumların varlığı bu ülkenin nefes alanlarıdır. Bu alanların genişletilmesi gerekmektedir. Demokrasi ancak bu şekilde ağlanacaktır” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu