Emek

“Tutsak KESK’lilere özgürlük”

İstanbul: KESK İstanbul Şubeler Platformu bugün (19 Eylül) Galatasaray Lisesi önünde yaptığı bir oturma eylemi ile tutsak KESK’lilere özgürlük istedi.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan KESK’liler “KESK’li tutuklular onurumuzdur” yazılı pankart açtı. Eylemde sık sık “KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın”, “Emekçiyiz, haklıyız kazanacağız”, “Devrimci memurlar onurumuzdur”, “İnadına sendika, inadına KESK”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” sloganları atıldı.

Oturma eylemi yapan kitlenin ellerinde tutsak KESK’lilerin resimleri olan dövizler vardı.

 

“KESK susmayacak”

Oturma eylemi sırasında yapılan konuşmada “Bugün 54 KESK’li hala cezaevinde. Tutuklu arkadaşlarımız 4+4+4’e ve AKP karanlığına karşı çıktıkları, savaşa karşı barışı savundukları için tutuklu. Biz buradan bir kez daha söylüyoruz; bunlar suç ise biz de suçluyuz ve bu suçu işlemeye devam edeceğiz” denildi.

KESK’in eylemi de ondan öncesinde gerçekleşen TMMOB eylemi gibi polis tarafından ablukaya alındı. Bu durum, “Bugün polis Tünel’den Taksim’e kadar tüm İstiklal Caddesi’ni zapt etmiş, işgal etmiş durumdadır” sözleriyle protesto edildi. Daha sonrasında kitle Gündoğdu ve Çav Bella marşlarını okudu.

Oturma eyleminin ardından KESK Şubeler Platformu Dönem Yürütmesi adına Mehmet Aydoğan bir basın açıklaması yaptı.

Aydoğan yaptığı açıklamada “19 Şubat 2013’te KESK yöneticilerimiz ve üyelerimiz bir operasyonla gözaltına alınmıştır. Şu an cezaevinde 54 üyemiz tutuklu bulunmaktadır. KESK kamu emekçilerinin en dinamik örgütü KESK’tir. KESK sahta sendika yasasına, performansa, taşeronlaştırmaya, iş güvencesinin yok edilmesine, bilimsel, demokratik anadilde eğitimi ve diğer haksızlıklara karşı mücadele ettiği için hedef seçilmiştir. Ama şu unutulmamalıdır ki KESK tüm bu yapılan baskılara karşı susmayacak ve direnecektir. Tüm tutuklu arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu