GüncelManşet

(Video) “Adalet Yürüyüşü”ne “adaletsiz” saldırı

H. Merkezi: Antalya’dan başlattıkları “Adalet Yürüyüşü”nün 33. gününde İstanbul’a varan Gezi direnişçilerini polis “karşıladı”! Yerlerde sürüklenen direnişçilere polis, biber gazı ile saldırdı.

Kadir Canbek, Ulaş Çakar ve Canberk Apiş isimli Gezi direnişçilerinin 18 Temmuz günü Antalya’dan başladıkları ve 33 gün süren “Adalet Yürüyüşü” boyunca Antalya, Eskişehir, Ankara istikametinde 1100 km’lik yol yürüyen direnişçiler dün (20 Ağustos) İstanbul’da sonlandırdılar.

Bu yürüyüş, Gezi İsyanı sırasında katledilenlerin ve yaralananların sorumlularının yargılanmaları için başlatılmış; ancak İstanbul’da Gezi Parkı’nda sonlandırılmak istenen yürüyüşe polis, biber gazı ve direnişçileri darp ederek saldırmıştı.

 

Yaşamını yitirenler için karanfil

Direnişçiler; yolculuk güzergahında Eskişehir’de Gezi olayları kapsamında hayatını kaybedenlerden Ali İsmail Korkmaz‘ın darp edildiği sokağa, Ankara Güven Park’ta Ethem Sarısülük‘ün vurulduğu alana giderek buralara karanfil bırakmışlardı.

Dün ise İstanbul’a gelen direnişçiler ilk olarak Ümraniye-1 Mayıs Mahallesi’nde Gezi ile ilgili eylem sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın yaşamını yitirdiği yere karanfil bırakmış ve ardından Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakımda tutulan Berkin Elvan’ın ailesini ziyaret etmişlerdi.

 

Gümüşsuyu’nda saldırı

Ziyaretlerin ardından Beşiktaş İskelesi’nden Gezi Parkı’na doğru yürüyüşe geçen direnişçilerin eylemine BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile Yazar İhsan Eliaçık da katıldı.

Direnişçilerin Gümüşsuyu Caddesi’ne vardıklarında polis tarafından yolları kesildi. Bunun üzerine kitle Gümüşsuyu’ndaki parkın içinde bulunan merdivenlerde oturma eylemine başladı. Direnişe geçen eylemcilere polis saldırarak, eylemcileri burada darp etti ve merdivenlerden sürükledi.

Biber gazı ile saldırısını sürdüren polisin saldırısı sırasında sara hastası bir direnişçi, fenalık geçirerek hastaneye kaldırıldı.

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=0cviXg2Bz58&feature=youtu.be{/youtube}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu