Manşet

YDG’li tutsaklara sürgün işkencesi

H. Merkezi: Hapishanelerde tutsaklara sürgün işkencesi devam ediyor. Bu kez Malatya E Tipi Hapishane’de tutulan YDG tutsakları, 15 Temmuz günü Amasya’ya sürgün edildi. Amasya’da da çıplak arama ve sakal kesme dayatmalarına maruz kaldılar.

Geçtiğimiz yıl Dersim’de yapılan bir operasyonla gözaltına alınarak, tutuklanan ve Malatya E Tipi Hapishane’ye konulan 5 YDG tutsağı, 15 Temmuz günü Amasya E Tipi Hapishane’ye sürgün edildiler.

Yılmaz Karaaslan, Mert Yazar, Eray Özdemir, Cemal Toydemir ve Şafak Dönmez isimli tutsaklar “Amasya Hapishanesi’ne gidiyorsunuz” denilerek yola çıkarılmış, ancak buraya gelindiğinde tutsaklardan Eray Özdemir, Cemal Toydemir ve Şafak Dönmez, buradan Samsun Bafra T Tipi Hapishane’ye götürülmüştür.

 

Hapishane girişinde çıplak arama

Gazetemize bir mektup yazarak yaşananları anlatan YDG okuru Mert Yazar, “Ben ve Yılmaz Karaaslan’a çıplak arama dayatması yapıldı” diyerek, hapishane girişinde maruz kaldıkları işkenceye değindi.

Ayrıca “Yine sakallarımızı kesmememiz halinde revir, telefon, sohbet hakkı vb. haklarımızdan yararlanamayacağımız söylendi” diyen Yazar, tehdit edildiklerini söyledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu