Güncel

YPG’den Minbic açıklaması

YPG Genel Komutanlığı, Minbic Askeri Meclisi’ne askeri eğitim konusunda yardımcı olmak için kentte kalan son danışma gruplarının görevlerini tamamlayarak kentten çekildiğini duyurdu.

H.Merkezi: Askeri güçlerinin 16 Kasım 2016’da Minbic’den çekildiğini belirten duyuran YPG Genel Komutanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile Minbic Askeri Meclisi’ne eğitim konusunda yardımcı olmak üzere bugüne kadar kentte kalmayı sürdüren son danışma grubunun da geri çekildiğini duyurdu.

YPG yaptığı açıklamada, kendilerinin teröre karşı savaşta genel stratejisi çerçevesinde Minbic Askeri Meclisi tarafından kentin DAİŞ’ten kurtarılmasına yönelik başlatılan askeri hamle için kente davet edildiği hatırlattı.

YPG, 2016 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen bu davete dair, “Bu çağrı ve uluslararası ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı bölgesel güçlerle anlaşmamız temelinde güçlerimiz Uluslararası Koalisyon ile birlikte Minbic halkının çağrısına yanıt vermiş, 1 Haziran 2016 tarihinde Minbic’i özgürleştirme hamlesini başlatmıştır. 2 aydan fazla süren hamle sonucunda zafer elde edilmiş, teröristler kentten ve köylerin büyük bir kısmından çıkarılmıştır. Savaşçılarımızın teröre karşı görkemli savaşının ardından zafer elde edilmiştir. Bu direniş ve fedakarlık 15 Ağustos 2016’ta Minbic’in özgürleştirildiği açıklaması ile taçlanmıştır” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

“Minbic Askeri Meclisi kendi eğitimlerini yönetecek duruma geldi”

Minbic kenti özgürleştirildikten sonra bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması üzerine 16 Kasım 2016’da bölge güvenliğinin Minbic Askeri Meclisi’ne teslim edildiği belirtilen açıklamada şu sözlere yer verildi;

“Minbic Askeri Meclisi’nin talebi üzerine bir grup komutanımız Minbic askeri güçlerinin yanında danışman olarak kalmıştır. Bu grup Minbic Askeri Meclisi’ne eğitim konusunda yardımcı olmuştur. Bu durum Uluslararası Koalisyon ile koordineli ve danışıklı şekilde gerçekleşmiştir. 2 yıldan fazla bir süredir devam eden çalışmalarının ardından Minbic Askeri Meclisi kendi eğitimlerini yönetecek duruma gelmiştir, bu nedenle YPG Genel Komutanlığı askeri danışma grubunu Minbic’den çekme kararı almıştır.

YPG güçleri olarak; kamuoyuna ve Minbic halkına, mücadele ve fedakarlığımızın Minbic halkının, tüm insanlık için büyük tehlike olan DAİŞ teröristlerinden kurtarılması için gerçekleştiğini belirtiyoruz. Görevimize devam etmemiz için tüm dünyaya teröristlere karşı mücadelemizi sürdüreceğimiz, onları yenilgiye uğratacağımız ve özgürleştirilen bölgelerin tümünde güvenliği sağlayacağımız mesajını veriyoruz. Aynı zamanda gerekli görüldüğü takdirde güçlerimizin Minbic halkının çağrısına yanıt vereceğini belirtiyoruz.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu