Güncel

1 Mayıs Mahallesi’nde gözaltılara tepki

İstanbul: 1 Mayıs Mahallesi’nde ESP, ETHA, Özgür Radyo ve Atılım Gazetesine yönelik polis baskınları ve gözaltılar protesto edildi.

ESP, PSAKD Ataşehir Şubesi ve HDK’nin örgütlediği eyleme Partizan da destek verdi. Eski Karakol Durağı’nda toplanan kitle, “Baskılar, tutuklamalar, gözaltılar bizi yıldıramaz” yazılı pankart açarak ESP Ataşehir İlçe binasına yürüdü. 18 Mayıs Caddesi boyunca yürüyen kitle sık sık, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarını attı.

Eylemi örgütleyen kurumlar adına basın açıklamasını gözaltına alınan Ali Karaçay’ın abisi Hasan Karaçay okudu. Gezi Parkı direnişi ve ardından gelen halk ayaklanmasının ardından AKP’nin pervasızca saldırdığını belirten Karaçay bu saldırıların hedef tahtasına ESP’nin oturtulduğunu belirtildi. “Gözaltı saldırıları AKP iktidarının halk ayaklanması karşısında duyduğu korku ve öfkenin bir parçasıdır” diyen Karaçay devamında bu saldırıların ESP şahsında halkın demokratik taleplerine ve özgürlük mücadelesine yönelik olduğunu vurguladı. 1 Mayıs Mahallesi’nde hukuksuz şekilde gerçekleştirilen ev baskınlarıyla 16 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Karaçay PSAKD yöneticisi Ali Karaçay’ında gözaltına alındığını belirterek, “Taksim direnişine aktif katılan Alevileri de bu şekilde hedeflemişlerdir” dedi. Karaçay konuşmasını, halkı direnişe ve gözaltına alınanları sahiplenmeye çağırarak sonlandırdı.

Konuşmaların ardından eylem atılan sloganlarla son buldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu