GüncelManşet

Partizan “OHAL’e, faşist diktatörlüğe boyun eğmeyeceğiz! HDP’nin yanındayız!”

H. Merkezi: HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Partizan, “OHAL’e, OHAL uygulamalarına, faşist diktatörlüğe boyun eğmeyeceğiz! HDP’nin yanındayız! Biz milyonlarız!” dedi.

Partizan, kendi sitesinden yaptığı açıklama ile HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. “OHAL’e, faşist diktatörlüğe boyun eğmeyeceğiz! HDP’nin yanındayız” diyen Partizan, gözaltına alınan milletvekillerinin verdiği ilk mesajın “Bizi, bu adalet sistemiz değil, halk yargılayabilir. Boyun eğmeyeceğiz” olduğunu belirtti.

 

“Savaş hazırlığı yapan devlet intikam peşinde”

TC devletinin “çözüm süreci” adı altında başlatılan müzakere sürecinde bile savaş hazırlıklarını sürdürdüğünü, kalekollarla Türkiye Kürdistanı coğrafyasını ablukaya aldığını belirten Partizan, “7 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde bu savaş konseptini devreye koymuş ama buna rağmen devrimci, demokrat ve yurtsever kesimleri bir araya getiren HDP’nin 6 milyon insanın oyunu alarak meclisin 3. Partisi haline gelmesine engel olamamıştı. Ancak bunun intikamını alabilmek için kolları sıvayan AKP, DAİŞ aracılığıyla bombalar patlatmış ve özyönetim direnişlerine dönük saldırıları ile 2 bine yakın insanı katletmiştir” dedi.

 

“90’lı yılların devamı…”

Açıklamada “Cerablus’u işgal eden, Irak ve Suriye işgali karşısında ağzı sulanarak bu pay kapma yarışında halkların katledilmesine ortak olan ve Rojava işgaline hazırlanan AKP’nin 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından OHAL’i kullanarak, tüm bu gelişmelere ses çıkarabilecek ve saldırılara baş eğmeyecek herkesi hedefe koyduğu açıktır” denildi.  Devrim ve demokrasi mücadelesinde elde edilen tüm kazanımlara egemenlerin göz diktiğini belirten Partizan, HDP milletvekillerine dönük bu tür saldırıların yeni olmadığını, 90’lı yıllarda uygulanan siyaset yasağı ve tutuklamaların bir devamı olduğunu hatırlattı.

 

“HDP’nin yanındayız! Biz milyonlarız!”

HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasının yalnızca bu isimlere yönelik bir saldırı olmadığına vurgu yapan Partizan açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

Bu gözaltı furyasıyla yalnızca 12 milletvekili gözaltına alınmamıştır. Bu, HDP’ye oy veren 6 milyon insana dönüktür bu gözaltı furyasıdır… Sadece HDP Genel Merkezi ya da milletvekillerinin evleri değil demokrasi mücadelesine, Kürt ulusunun özgürlük mücadelesine inanan, gönül veren, bedel ödeyen ve seçimle oranı belirlenemeyecek olan halkın evlerine baskın gerçekleşmiştir.

Ortak mücadele çağrısında bulunan Partizan “Partizan olarak bir kez daha yineliyoruz ki; OHAL’e, OHAL uygulamalarına, faşist diktatörlüğe boyun eğmeyeceğiz! HDP’nin yanındayız! Biz milyonlarız” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu