Dünya

ÇEVİRİ | “Faşist AFP birlikleri Lumad’ı, köylüleri tahliye etmeye zorladı, Davao Oriental’de teslim oldu”

Filipinler’de ABD-Duterte rejiminin askeri ve paramiliter güçleri ile sarmaladığı Davao Oriental’da köylüleri Maoist sempatizanlar olarak suçlayarak göç ettirmeye çabalıyor

REDSPARK.NU | Kızıl savaşçıların, ABD-Duterte’nin silahlı kuvvetlerine karşı bölgedeki taktik saldırıları başlattığı ve Davao şehrinde bir savaş esirinin güvenli bir şekilde serbest bırakıldığı üç günde, AFP birlikleri, bölgedeki köylüleri zorla göç ettirerek, suçlarına yeni suçlar eklediler. Filipinler askeri güçleri, Tarragona, Davao Oriental’da köylüleri, NPA üyeleri veya sempatizanları olarak suçladılar, evlerini ve geçimlerini zorla bıraktırarak onları teslim olmaya zorladılar.

Temmuz ayı başlarından bu yana, 67’nci IB askerleri Tarragona’nın hinterlandında savaş operasyonları başlattılar ve sivil toplumcu barış ve kalkınma ekipleriyle bu terörü desteklediler.

26 Temmuz’da, Sitva Tagagawong, Brgy, Tomoaong, Davao Ormanı’ndaki Tarragona’daki bir mobil kontrol noktasında iken, ComVal – Davao Doğu Kıyısı Alt Bölgesel Komutanlığı’nın bir birimi yaklaşık 4: 00’de bir aracı aşağı doğru göndermeye çalıştı. Araç bu uyarıya uyumayıp ters istikamete yönlendiğinde, NPA komutanı havaya bir uyarı ateşi verdi. Aracın içindeki yolcular, NPA birimini ateş etmek için zorlayan bir silah sesiyle cevap verdiler. Birkaç dakika sonra, silahlı yolcular aracı bıraktı ve kaçtı. Kızıl savaşçılar, araçta 1 Glock 9 mm tabanca, yüzlerce mermi, birkaç tabanca ve diğer askeri ve kişisel eşyalarını ele geçirmeyi başardılar.

Köylüler, NPA birimi tarafından engellenen bu kişilerin, PNP personeli olduğunu ve Vali Nelson Dayanghirang’ın eskortları olarak görevlendirildiklerini ve Davao Oriental’da uyuşturucu sendikalarının koruyucuları olarak çalıştıklarını açıkladılar.

Olaydan hemen sonra, 27 Temmuz’da, 67. IB güçleri, Brgy’de, üç kafile halinde 135 aileyi zorla göçe zorladı. Göçe zorlanan ev sahipleri şu anda Barangay spor salonuna sığınmış, diğerleri ise yakınlardaki ailelere gitmektedir. Neredeyse bir hafta boyunca siviller spor salonundayken, 67’nci IB güçleri, bu köylüleri NPA üyeleri ya da devrimci hareketin sempatizanları olarak suçlamaktadır.

Sadece iki yaşında olan ABD-Duterte rejimi, AFP’nin, PNP’nin ve paramiliterlerinin tüm potansiyellerini, bölgedeki ve ülkenin başka bir yerinde en acımasız terör, bastırma ve yolsuzluk mekanizması olarak ortaya çıkardı. Filipin halkının artan huzursuzluğu, Duterte’nin güçlenişini sarsarken, NPA birimleri, AFP’nin tırmanan faşist suçlarına halkın cevabını veriyor.

ROEL AGUSTIN II

Sözcüsü

ComVal – Davao East Coast Alt Bölgesel Komutanlığı

NPA-Güney Mindanao

Kaynak: Filipinler Ulusal Demokratik Cephesi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu