Güncel

Ekoloji Birliği: Ülke yangın yeriyken bayram yapılmaz

Tunceli Barosu, orman yangınına havadan müdahale için başvuruda bulunurken Ekoloji Birliği, yeterli müdahalede bulunulmamasını eleştirdi.

H. Merkezi: Tunceli Barosu Eğriyamaç köyü ile Dikenli köyü kırsalında devam etmekte olan yangının havadan müdahale edilerek söndürülmesi için Orman Genel Müdürlüğüne başvurdu. Ekoloji Birliği de Dersim başta olmak üzere Bölge’nin birçok yerinde yanan ormanlara devlet kurumlarının müdahale etmemesini “Anayasal suç” olarak tanımladı.

Tunceli Barosu Başkanı Barış Yıldırım tarafından Orman Genel Müdürlüğüne verilen dilekçede Anayasanın 169.maddesine göre devletin ormanları koruması yönünden alması gereken tedbirler hatırlatılarak şu ifadeler kullanıldı: “Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez. Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz.

Dilekçede 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 69. maddesindeki “Orman idaresi, orman yangınlarını önlemek ve söndürmek maksadıyla her türlü hizmeti yapar veya yaptırır…” hükmü bulunmaktadır.” ifadesi de hatırlatıldı.

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi’ne göre korunan flora ve fauna türlerinin bulunduğu sahaların tahrip edilemeyeceği hatırlatılan dilekçede, “Bu kapsamda halihazırda Tunceli İli Eğriyamaç Köyü ile Dikenli Köyü kırsal alanlarında devam etmekte olan orman yangınlarının söndürülmesi için ivedi olarak gerekli iş ve işlemlerin icrasını bu kapsamda yangına havadan müdahale edilmesini Tunceli Barosu olarak talep ederiz” denildi.

Ekoloji Birliği: Anayasal suç işleniyor

Ekoloji Birliği de Bölge’de devam eden yangınlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Dersim başta olmak üzere Bölge’nin birçok yerinde yanan ormanlara devlet kurumlarının müdahale etmemesini “Anayasal suç” olarak tanımlayan Ekoloji Birliği açıklamasında, “Ülke yangın yeriyken bayram yapılmaz” denildi.

“Ekolojik yıkıma sebebiyet veriyor”

Bölgede her yaz çıkan/çıkarılan orman yangınları bu yaz da şiddetli bir şekilde devam etmektedir. Mardin, Hakkâri, Şırnak, Diyarbakır, Bingöl illeri başta olmak üzere bölgedeki birçok ilde ormanlar yandı/yanıyor. Bu orman yangınları 2 haftadır Dersim’in (Tunceli) birçok yerinde devam etmektedir. Hozat ilçesinde yangın yakın zamanda kontrol altına alındı.

Bölgede çıkan/çıkarılan orman yangınlarının birçok sebebi olmakla beraber en önemli sebep güvenlik ve askeri operasyonlardır. Bölgede devam eden çatışmaların olumsuz etkileri sadece toplumsal olmayıp birçok ekolojik yıkıma da sebebiyet vermiştir” denilen açıklamada,  yangınlara halkın müdahale etmesine ve bilgi edinmesine izin verilmediğine vurgu yapıldı.

Yandaş basın tek bir bilgi dahi geçmiyor

Bölgede ekoloji mücadelesi yürüten aktivistlerin ve gönüllülerin hazırladıkları raporlar ve edindikleri izlenim ve gözlemler ışığında askeri karakol ve noktalara yakın ormanlık alanların yandığının tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada, süren operasyonlar ve çıkan çatışmalarda ateşli silahlar kullanıldığından dolayı ormanların yanmakta ve yakılmakta olduğu ifade edildi.

Devletin resmi kurum ve kuruluşları yangınlara hiçbir müdahale etmediğinin ifade edildiği açıklamada, basına ve kamuoyuna ise orman yangınlarının yaşanmadığına dair bilgilendirmeler yaptıkları aktarıldı. Açıklamada, iktidar dilini kullanan yandaş meydanın da orman yangınlarına ilişkin tek bir bilgi geçmediği belirtilerek, “Devletin ilgili kurum ve kuruluşları bu süreci ‘faili meçhul orman yangınları’ olarak tanımlarken bölge insanı ise orman yangınlarının sebebinin ‘bölgenin insansızlaştırılması’ olarak tanımlamaktadır” denildi.

“Dersim’de, yaşam yanıyor”

Açıklamada, Dersim’deki orman yangınlarıyla ilgili şunlar paylaşıldı: “Dersim’de orman yangınlarının yaşandığı bölgelerde halk köyleri boşaltmak zorunda kalmaktadır. Orman yangınlarının neden olduğu duman ve gazdan olumsuz etkilenen insanlar hastaneye kaldırılmıştır. Birçok hayvan yangından dolayı yaşam alanlarını terk etmek zorunda kalmaktadır. Diğer yandan yangınlardan dolayı bölgedeki ekosistem geri dönülmez bir şekilde tahrip edilmektedir. Yangının yaşandığı bölgelerde askeri engellemeleri aşıp yangına müdahale eden yerel halk birçok endemik bitki ve hayvan türlerinin yandığını tespit etmiştir. Dersim yaylalarında geçimlerini hayvancılık faaliyetleri ile sürdüren bölge halkı hem maddi hem de manevi zarara uğramaktadır. Ayrıca Dersim’de yerel halk tarafından kutsal kabul edilen mekânların da yanma tehlikesi bulunmaktadır.”

MÜCADELEYE ÇAĞRI

Yangına müdahale edilmediği takdirde toplumsal, ekonomik ve ekolojik tahribatların geri dönülmez bir noktaya geleceğinin belirtildiği açıklamada şunlar kaydedildi: “Bölgede yaşanan ve yaşanabilecek zorunlu göçü engellemek ve bölge ekosisteminin daha fazla zarara uğramaması için ilgili kurumları, ekoloji mücadelesi veren kurum, kuruluş ve kişileri güvenlik/askeri amaçlı orman yangınlarına/yakmalarına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Devlet, tüm olanaklarıyla yangınlara bir an önce müdahale etmelidir. Ülkenin herhangi bir yerinde ormanlar yanarken seyirci kalmak, görmezden gelmek vicdansızlıktır, hukuksuzluktur. Devlet kurumları ise görevi ihmal ve Anayasal suç işlemektedirler. Devlet, Anayasa’ya göre ormanları korumak zorundadır. Ülkenin ormanları, o ormanlardaki canlı cansız varlıklar yanarken, ülke yangın yeriyken bayram yapılmaz!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu