Emek

Süperpak işçileri: Kötü gidişatın faturası da işçilere kesiliyor

İzmir, Karaman ve Antep’te Selülöz-İş Sendikası üyesi olan Süperpak işçilerinin grevi 2 ayı geride bıraktı. Sayıları 250 civarında olan işçiler, hakları için mücadele ettiklerini belirterek “Taleplerimiz karşılanana kadar greve devam” diyor.

H. Merkezi: Avusturya merkezli Mayr-Melnhof Packaging Şirketine ait MM Süperpak Ambalaj’ın İzmir, Karaman ve Antep fabrikalarında 20 Haziran’da üretim durduran işçiler 62 gündür grevde.

“Grevimiz taleplerimiz karşılanana kadar devam edecek”

Evrensel’in geçtiği habere göre, işyeri baş temsilcisi İsmail Güderoğlu, “Patronumuz bizi greve itti. 3 fabrikada da mücadeleci bir şekilde grevimize devam ediyoruz. Grevimizin ilk günkü gibi heyecanla devam etmesinden kaynaklı bayram bizi etkilemedi. Bayramdan sonra da grevimiz taleplerimiz karşılanana kadar devam edecek. Ailelerimiz akıllarında soru işaretleri de olsa mücadelemizde sonumuza kadar yanında ve bizim asıl destekçilerimiz onlar” dedi.

İşverenin masaya oturmamasına da değinen Güderoğlu, şöyle devam etti:

Süperpak yönetimi ekonomideki kötü gidişatı öngörmüş olmalı ki bizimle masaya oturmak istemiyor. Ülke ekonomisinin ne şekilde ilerleyeceğini öğrenmeye çalışıyor. Hükümetin ekonomideki politikası bizleri de etkiledi. Bu kötü gidişattan da ancak ülkenin kendi markalarını üretmesi ile çözüm sağlanabilir. İşçilerin örgütsüz olması, kötü gidişatın faturasının bizlere kesilmesine sebep oluyor ama yine de patronlar teşviklerle ayakta tutulmaya çalışılıyor.

“Kötü gidişatın faturası da işçilere kesiliyor”

İşyeri Temsilcisi Ramazan Karadağ da işverenin adım atana kadar greve devam edeceklerini vurgulayarak, “Maddi sıkıntılar yaşıyoruz hem kendi aramızda hem de dışarıdan gelen desteklerle çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Çalışırken bu birliği sağlayamıyorduk ama grev alanında bu birliğin sağlanabildiğini gördük” diyen Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Süperpak yönetiminin bu ekonomik durumu değerlendirdiğini düşünüyorum açıkçası. Bu süreci işçilere maaş ödemeden geçirme planları yapmış olabilir. Ekonomideki durum da ancak dışa bağımlılığın son bulması ile düzelir. Bizlerin dolar kasalarımız yok ama bu pazarı ve alım gücümüzü etkiliyor. Patronlar zaten zam yapmıyor bir taraftan da enflasyon yükseliyor. Bu da sefaleti daha da büyütüyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu