Dünya

Göçmenler tutuklamalara karşı açlık grevinde

H.Merkezi: Göçmenlere yönelik süresiz tutuklama politikası izleyen Kanada’da göçmenler sınırsız açlık grevine başladı. Ottowa Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan 60 göçmen, Kamu Güvenliği Bakanı ile süresiz tutuklama ve yüksek güvenlikli cezaevlerinde hiçbir suçlama yöneltilmeden tutulmalarını görüşmek istiyor.

Göçmen Tutuklamaları Durdurulsun Ağı’na göre 2006, 2016 yılları arası 87 bin göçmen herhangi bir suçlama olmaksızın tutuklandı.

Kanada Sınır Hizmetleri Müdürlüğü’nün 2000 yılından bu yana gözaltına aldığı göçmenlerden 16’sı hapishanelerde öldü. Ölümlerin çoğu yetersiz beslenme ve sağlık hizmeti verilmemesi nedeniyle yaşandı.

Göçmenlerin Tutuklanması Durdurulsun Ağı üyesi Ting Chak, göçmenlerin Kanada devleti tarafından keyfi olarak tutuklandığını, çaresiz kalan göçmenlerin ise açlık grevine başvurduğunu ifade etti. Chak, “Bakanın acilen tutuklularla bu konuyu görüşmesi gerekir. İnsanlar hiçbir suçlama, hiçbir mahkeme olmadan yıllarca cezaevlerinde tutuluyorlar. İnsanlar başka çareleri kalmadığı için kendilerine zarar verecek olan bir eyleme, açlık grevine başvurmak zorunda kalıyorlar” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu