GüncelManşet

HDP’ye saldırı: “Baş eğmeyiz, biat etmeyiz!”

H. Merkezi: OHAL keyfiyetindeki devlet aralarında HDP Eşgenel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 11 milletvekilini gözaltına aldı, HDP genel merkezini bastı. HDP’den ilk tepki “Baş eğmeyiz, biat etmeyiz” oldu.

Dün gece yarısı saatlerinden itibaren İstanbul, Amed, Ankara ve Şirnex’te operasyon gerçekleştiren AKP, HDP Eşgenel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile HDP Milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan’ı gözaltına aldı.

“Haydutluk!”

Ankara’da bulunan genel merkezi basan polisler, İdris Baluken’i buradan gözaltına alırken, Şirnex milletvekili Aycan İrmez’i de evine onlarca zırhlı araç ve yüzlerce polisle baskın yaparak gözaltına aldı. İrmez’in gözaltına alınmasının ardından henüz gözaltına alınmamış olan Baluken, yaptığı açıklamada “Milletvekili evine baskın yapmanın tek bir adı vardır: Haydutluk!” demişti.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu belirtildi. Gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin ise devam ettiği açıklandı.

10.26 HDP milletvekili İmam Taşçıer de gözaltına alındı. Toplam gözaltı sayısı 12’ye yükseldi.

10.28 HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen HDP’nin Ankara Genel Merkezi’ne dönük engellemelere tepki göstererek bu saldırıların “tarihe kara leke olarak geçeceğini” belirtti, herkesi dayanışma içerisinde olmaya çağırdı.

10.39 Van Valiliği,4 Kasım-11 Kasım arası her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, oturma eylemlerini yasakladı.

10.40 Amed-Bağlar’da gözaltıları protesto etmek için sokağa çıkan halka polis saldırısı başladı

10.44 Demirtaş’ın karakolundaki sorgusundan: “Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım ve seçmenlerim sorgulayabilir.” Savcılığa sevk edilen Demirtaş, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer milletvekillerinin sorgusu sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu