Güncel

Karasu’dan Kandil uyarısı: “Sonuçları olacak bir savaş sürecine dönüşür”

TC devletinin sözcüsü AKP iktidarı, 24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala Münbiç, Kandil ve Şengal’e yönelik askeri operasyon çıkışlarıyla oy devşirme hesapları yaparken PKK liderlerinden Mustafa Karasu'dan savaşın tırmanabileceği uyarısı geldi

H.Merkezi: TC  devletinin  milliyetçi şovenist oylara dönük bir hamle olarak başlattığı Kandil operasyonuna dair PKK lideri Karasu’dan açıklama geldi.

TC devletinin sözcüsü AKP iktidarı, 24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kala Münbiç, Kandil ve Şengal’e yönelik askeri operasyon çıkışlarıyla oy devşirme hesapları yaparken PKK liderlerinden Mustafa Karasu’dan savaşın tırmanabileceği uyarısı geldi.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, Yeni Özgür Politika’da 11 Haziran’da yayımlanan “Erdoğan Kandil operasyonu haberleriyle iktidarını kurtarmaya çalışıyor” başlıklı yazısında “Böyle bir girişim Kürt Özgürlük Hareketi ile Türk devleti arasında tarihi ve siyasi sonuçları olacak bir savaş sürecine dönüşür” dedi.

“Gücü yetse bir dakika durmaz Kandil’e gider”

AKP’nin Afrin işgaliyle “iktidarını ayakta tutacak toplumsal desteği” yaratamadığını, Münbiç gündeminin de seçimi kazanmasına yetmediğini ve bu yüzden Kandil operasyonunu gündeme getirdiğini belirten Karasu yazısında;

“Kuşkusuz AKP-MHP iktidarının gücü yetse bir dakika durmaz Kandil’e gider. Eğer şimdiye kadar bunu yapmamışsa gücü yetmediğindendir. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt yıllar önce ‘oraya girmek kolay değildir, hâkim olunamaz vadileri ve dağları vardır’ diyerek neden Kandil’e gidemediklerini izah etmiştir. Şimdi Tayyip Erdoğan Kandil’e gideceğiz, diyor. Zaten Devlet Bahçeli yıllardır söylüyordu; bu açıdan Kandil’e gitme hevesi yeni değil”

sözlerine yer verdi. Açıklamanın devamında, AKP’nin iktidarını kaybetme korkusuyla her türlü çılgınlığı yapabileceğini kaydederek,  çatışmaların tırmanabileceği uyarısında bulundu ve şu şekilde konuştu;

“Herhalde Kandil’e gideceğiz derken gidip o dağları ve vadileri işgal etmekten söz ediyorlardır. Yoksa Kandil zaten her gün savaş uçaklarıyla bombalanıyor. Bu bombardımanlarda onlarca sivilin katledildiği de biliniyor. Hava saldırıları yeni bir durum değildir. Karadan gitmek için de Türkiye sınırından 150-200 km. içeri girilmesi gerekiyor. Bu mesafeyi nasıl aşacaklar? KDP desteği olmadan bu yolları aşmak, tüm araziyi kontrol ederek Kandil’e ulaşmak mümkün değil.

Havadan uçak saldırılarıyla etrafı kuşatılmış bir iki tepeye yerleşmekle Kandil’e girmek olmaz. Belki böyle bir giriş denenebilir ama bunun sonunun hüsran olacağı açıktır. O halde çok zorlu ve uzun bir süreç olacak Kandil’e yönelik işgal harekâtı.

O halde şimdi neden gündeme getirildi? Bu da bir psikolojik savaş harekâtı ve seçim propagandasıdır. Kandil’e girme senaryoları köpürtülerek AKP ve Erdoğan’ın oyu yükseltilmeye çalışılıyor. Bir zamanlar Recep İvedik filminin oyuncusu Şahan Gökbakar’ın ‘Reyting’ isimli kısa bir skeci vardı. Orada reyting düştüğü an Şahan bağırır, masaya yumruğunu vurarak ‘Vatan, Millet, Sakarya’ der, reytingi yükseltirdi.

Şimdi de Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli ve yandaş basın oylar düştükçe her gün bir savaş narası atıyorlar. Dolayısıyla Kandil’i işgal senaryoları şu anda bir seçim kazanma propagandası durumundadır.

Türk devleti böyle bir işgal harekâtına girişemez mi? Girişir. İktidarını kaybetme korkusuyla her türlü çılgınlığı yapabilir. Ancak şu anki Kandil gündemi bir seçim kazanma propagandasıdır. Aslında yapacaklarına inansalar hemen girebilirler; ancak karşılaşacakları direniş ve yaşayacakları bozgun korkusu nedeniyle böyle bir şeye kolay kolay girişemezler. Ancak böyle bir girişim Kürt Özgürlük Hareketi ile Türk devleti arasında tarihi ve siyasi sonuçları olacak bir savaş sürecine dönüşür. Böyle olması kaçınılmaz hale gelir”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu