Güncel

İzmir’de halk iradesine sahip çıkıyor!

İzmir: HDP Eş Başkanları ve Milletvekillerinin gözaltına alınması İzmir’de protesto edildi.

Dün gece saatlerinde evlerinin kapıları kırılarak gözaltına alınan HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP Milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım ve Nursel Aydoğan için İzmir’de halk “İrademe dokunma” diyerek sokağa çıktı.

Konak Eski Sümerbank önünde yapılan eylem öncesi polis eylem alanını ablukaya aldı. Eylemi yaptırmamaya yönelik polisin tehditlerine rağmen yapılan konuşmalardan sonra bir basın açıklaması yapmadan hiç bir yere gidilmeyeceği HDP İl Yöneticileri tarafından beyan edildi.

Polisin tahrik edici ve tehditkar anonslarına aldırmayan kitle gür bir şekilde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız”, “Kurdistan goristan ji bo faşistan” sloganlarını haykırdı.

Basın açıklamasında konuşan HDP İzmir İl Eş Başkanı Mahfuz Güleryüz, bugün ülke tarihine kara bir leke daha eklediğini ve bunun sadece hukuksuzluk değil aynı zamanda bir utanç olduğunu vurguladı.

 

“40 yıldır ayaktayız, 40 yıldır direniyoruz”

Türkiye’nin her yerinde bu utancı protesto edeceklerini, sokaklarda olacaklarını belirten Güleryüz, bu zulme boyun eğmeyeceklerini ve sonuna kadar direneceklerini dile getirdi.

Vicdan ve onur sahibi bütün insanların sokakta olacağını, iradelerine sahip çıkacağını vurgulayan Güleryüz, “Bizi gözaltıyla, hapishaneyle tehdit edenler bilsinler ki, 40 yıldır ayaktayız, 40 yıldır direniyoruz ve gerekirse bir 100 yıl daha direneceğiz!” dedi.

Eylemi yaptırmamaya yönelik hareket eden polislere seslenen Güleryüz, “15 Temmuz’dan sonra günlerce AKP için sokaklara çıkanlara alan açıp izin verdiniz. Siz nasıl onlara alan açtıysanız bize de açmak zorundasınız. Biz bu ülkenin yurttaşlarıyız ve biz irademize sahip çıkıyoruz” diye belirtti.

Açıklamanın ardından eylem alkış ve sloganlarla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu