GüncelVideo Haber

Barış Mustafa Kalafat son yolculuğuna uğurlandı

Dersim’de ölümsüzleşen DKP-BÖG savaşçısı Barış Mustafa Kalafat(Mehmet Ali Kasırga) Gazi Mahallesi’nde yapılan törenle sonsuzluğa uğurlandı.

İstanbul: 11 Ağustos’ta Pülümür kırsalında faşist TC güçleriyle girilen çatışmada 10 yoldaşıyla birlikte şehit düşen Barış Mustafa Kalafat( Mehmet Ali Kasırga)’nın cenazesi alkış ve zılgıtlar eşliğinde Gazi Cemevi’nde getirildi.

Kalafat’ın tabutu “Özgürlük gücümüz, zafer son sözümüz” sloganlarıyla karşılandı.

Gazi Mahallesi ve Gazi Cemevi çevresi çok sayıda polis tarafından ablukaya alındı. Cemevi’nde yapılan alevi inançlarına uygun bir şekilde yapılan tören sonrasında kitle Gazi mezarlığına geçti.

Mezarlık çevresini bir çok TOMA ile ablukaya alan polis görüntü alarak baskı kurmaya çalıştı.

Kalafat’ın cenazesi “Şehid Namırın” sloganlarıyla mezarlığa getirildi. Mezarlıkta anmada ilk olarak şehit düşen devrimciler adına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından Kalafat’ın abisi yaptığı konuşmada Aziz Güler ağabeyinin yanına defnettiklerini belirterek: “Gökhan ağabeyine, Ulaş ağabeyine, Eylem’e, Bedrettin’e, hepsine bizden çok selam götür” dedi.

Daha sonra Devrimci Parti adına yapılan konuşmada ise Denizlerden, Mahirlerden, İbolardan, Kemal Pir’lerden, Mazlum Doğan’lardan alınan devrim bayrağını son olarak Barış’ın sırtladığı belirtildi.

Kalafat’ın yoldaşları ise onun bıraktığı bu mirası sırtlayacaklarını ve mücadele bayrağını aynı azim ve kararla taşıyacaklarının altını çizdiler.

Konuşmalar sırasında sık sık “Şehid Namırın” ve “Dersim’de düşene, dövüşene bin selam” sloganları atıldı.

Cenaze çevresini ablukaya alan polis ise atılan sloganları siren sesleriyle bastırmaya çalıştı.

Daha sonra cenaze ailenin taziyeleri kabul etmesinin ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu