Gençlik

Türk Kongresi Anadolu Üniversitesinde protesto edildi

Eskişehir: Dün(24 Ekim) 8. Uluslararası Türk Kongresi dolayısıyla Anadolu üniversitesine gelen Hüseyin Çelik ve Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna’yı protesto etmek isteyen öğrenciler saat 10.30’da İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi önünde toplandı.

Kongrenin yapılacağı Atatürk Kültür Ve Sanat Merkezi binasına doğru yürüyüşe geçen öğrencilerin önü üniversitede görev yapan özel güvenlik ve polisin kurduğu barikat ile Hukuk Fakültesi önünde kesildi.  Aralarında YDG, ESP ve diğer devrimci kuruluşlardan öğrencilerinde bulunduğu öğrenciler, barikatı geçmek üzere hareketlenirken özel güvenlik birimleriyle arbedeler yaşandı. Bu sırada polislerde öğrencilere saldırdı ve gözaltı yapmaya başladı. Saldırı sırasında Özgür Gelecek muhabirini de engelleyen ve darp eden polis, kadın öğrencilere karşı cinsiyetçi küfürler savurdu. Tekrar barikata geçen polis karşısında kararlı olduklarını gösteren öğrenciler, oturma eylemi başlattı. Toplam 10 öğrenciyi gözaltına alan polis, öğrencilerin geri çekilmeyerek direnişe devam etmesiyle gözaltıları serbest bırakmak zorunda kaldı.

Hüseyin Çelik ve Güngör Azim Tuna eylem devam ederken arka kapıdan okuldan ayrıldı. Eylemde sık sık ‘ Katil Polis Üniversiteden Defol‘, ‘Ali’nin Katili AKP’nin Polisi‘ , ‘ Katil Polis Hesap Verecek‘ sloganları atıldı. Daha sonra açılan polis barikatını geçen öğrenciler kongre binasına yürüdü ve sloganlar eşliğinde protesto sonlandırıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu