Güncel

İzmir’de taş ocakları için emsal karar

H. Merkezi: İzmir Kemalpaşa’nın Beşpınar köyü mevkiinde yapılması planlanan taş ocağı için valiliğin verdiği “ÇED gerekli değildir” kararı, İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Beşpınar köyü mevkiinde Burkay İnşaat Şirketi tarafından yapılması planlanan “600 ton/yıl kapasiteli kalker ocağı ve 390 bin ton/yıl kapasiteli kırma eleme tesisi” için Temmuz ayında İzmir Valiliğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verilmişti. Spil Milli Parkı içerisinde kalan köyün meyve bahçeleri ve arı kovanlarının bulunduğu bölgeye yapılmak istenen taş ocağı Spil Milli Parkı’na kuş uçuşu sadece 500 metre olması ve bölgedeki ekolojik yaşamı yok edeceği gerekçesiyle ekolojistler ve mühendisler tarafından valiliğin kararına dava açıldı.

Projeyi değerlendiren İzmir 5. İdare Mahkemesi ise, söz konusu davayla ilgili kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, “Mevzuat hükümleriyle birlikte değerlendirildiğinde madene ait işletme ruhsat sahasının 25 hektar ve üzerinde olması durumunda ÇED raporu düzenlenmesi gerekiyor” yönünde karar verdi.

Dava konusu kararın, kalker ocağı ve kırma eleme tesisi işletilmesine ilişkin olması nedeniyle muhtemel çevresel etkileri dikkate alındığında uygulanması halinde telafisi güç zararlara neden olabileceğini belirten mahkeme heyeti ayrıca, karara itiraz yolunun da kapalı olduğunu açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu